چرا به لیبی حمله شد؟

چند روز پیش یکی از متخصصانی که در دانشگاه روی لیبی کار می کند را در دیدم. گپی با هم زدیم و نکته ای را گفت که جالب بود. ازش پرسیدم چرا به لیبی حمله شد و به سوریه نه؟ مشخصه که سوریه به لحاظ جغرافیایی با لیبی متفاوته، صحراهای وسیع نداره، بسیار متراکمه و نیز به لحاظ سیاسی همسایه اسراییله و تونسته خوب موازنه سیاسی رو پیش ببره. ولی نکته ای که اشاره کرد جالب بود. گفت دلیل اصلی حمله سریع به لیبی ترس اتحادیه اروپا از مهاجرت گسترده  لیبیایی ها به اروپا بود که نه به لحاظ بین المللی و نه به لحاظ انسانی نمی تونستن جلوش رو بگیرن! در حالی که در مورد سوریه چنین چیزی نیست.

این نوشته در Great links ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

5 پاسخ برای چرا به لیبی حمله شد؟

 1. رهگذر :گفت

  با درود،

  لیبی کمتر از هفت میلیون نفر جمعیت دارد. عدم ثبات در لیبی پیش از آن‌که به مهاجرت گسترده مردم این کشورثروتمند منجر شود، به مهاجرت روزافزون آفریقایی‌هایی دامن می‌زند که از طریق سواحل طولانی این کشور در تلاش رسیدن به اروپا هستند.

  سرافراز باشید.

  • شش و نیم میلیون جمعیت که براحتی می تونن خودشون رو به ایتالیا برسونن خطر بزرگیه. حتی اگر ده یا بیست درصد اینها هم مهاجرت می کردند، عدد خیلی بزرگیه. اما نکته شما را نگرفتم. یعنی جنگ جغرافیایی باعث می شد که مرزهای لیبی توسط سایر افریقایی ها برای رفتن به اروپا استفاده بشه؟

   • رهگذر :گفت

    نیروهای ناتو بطوری بنیانی از به اصطلاح انقلابیون لیبی حمایت کردند و بدون حمایت ناتو و بستن فضای پرواز لیبی این مخالفان قذافی از همان ابتدا محکوم به شکست بودند. عدم ثبات و جنگ داخلی در یک کشور به مهاجرت و آوارگی بخشی از مردم آن کشور منجر می‌شود. برای نمونه افغانستان، عراق و یا سومالی. اما این عدم ثبات در لیبی به عدم کنترل مرزهای آبی و سواحل طولانی این کشور نیز منجر می‌شود. درنیجه موج مهاجرت آفریقایی‌ها از میان قاره سیاه افزایش پیدا می‌کند و اروپا (پیش از همه ایتالیا) را با مشکلاتی بیشتر روبرو می‌سازد. قذافی بارها از این مشکل اروپا به عنوان یک ابزار فشار در مذاکراتش با اروپاییان استفاده کرده بود.طی ماههای اخیر نیز وضعیت موجود در لیبی به مهاجرت غیر قانونی آفریقایی‌ها دامن زده بود.

    برای نمونه: جزیره لامبادوزا که برای این مهاجران اکثراً سیاهپوست هدف نخست شمرده می‌شود. عدم ثبات موقتی در تونس این مهاجرت‌ها را یکباره شدت داد و به چالشی جدی برای ایتالیا تبدیل نمود.

    اما حضور ناتو و دخالت اروپایی‌ها در لیبی دلایل مهم دیگری نیز دارند که در«هزارواژه – این بهار پر خزان عربی» به آنها اشاره شده است.

    سرافراز باشید

 2. Mahdi :گفت

  دقیقا. علت این که این بار فرانسه خیلی جدی وارد ماجرا شد هم همین نزدیکی جغرافیایی بود

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s