از رنجی که می بریم!

بحث سخت و عجیبی در کامنت های مطلب پویان مشایخ که به نوشته ای راجع به سیاست های ارزی چین ایراد گرفته بود، در گرفته. خب از حال و هوای بحث مشخص است که بحث سرسختانه دنبال می شود اما عجیب بودنش به خاطر این است که راجع به بدیهیات هم هنوز در اقتصاد ایران ایراد می کنند و مطلب می نویسند و منتشر هم می شود. من هم پاسخی مفصل در همانجا نوشته ام که می توانید ببینید. (+) از آن عجیب تر هم نحوه بحث کردن یکی از طرفین است. خودتان ببینید و قضاوت کنید.

این نوشته در محمدصادق الحسینی ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

12 پاسخ برای از رنجی که می بریم!

 1. […] بعضی ها وقتی می خواهند نقد بنویسند[…]

 2. مهرداد :گفت

  بر حسب اتفاق نوشته اي را كه در مورد افراد همنام خودتان نوشته بودید خواندم. خواستم فقط کمی اطلاعاتتان را تصحیح کنم. نفر اولی که نام بردید آیت الله سید محمد صادق حسینی روحانی از مراجع تقلید قم است و بر خلاف تصور شما عرب نیست بلکه تمام عمرش را در قم زندگی کرده و در قم به دنیا آمده. نفر سوم و چهارم و پنجمی که نوشتید همه یکی هستند. آقای محمد صادق الحسینی روزنامه نگار و کارشناس مسائل خاورمیانه است و در دولت خاتمی هم مشاور وزیر ارشاده بوده. ایشان ایرانی و ایرانی الاصل و از نوادگان ادیب الممالک فراهانی است اما در عراق به دنیا آمده و بزرگ شده، در آلمان تحصیل کرده و سالها در لبنان بوده. ایشان کشته نشده و زنده است. کسی که کشته شد برادرش محمد صالح الحسینی بود که در زمان جنگ داخلی لبنان در بیروت ترور شد و از بنیانگذاران حزب الله بود.

 3. بهزاد :گفت

  در سایر سایت ها هم در مورد این مقاله که دقیقا 3 روز بعد از مقاله دکتر قبادی بحث شد اشاره شد. نتیجه ای که در سایتی مثل سرمایه گرفته شد هم این بود که آقای دبیر سپهری در اشتباه هستند. از جهات متعدد
  به نظر من برداشتی که آقای دبیر سپهری داشته اشتباهه. تامین نقدینگی از طریق بدهکار کردن خود به سایر کشورها برداشتی با فرضیات غلط هست.
  نقل قول:
  در مورد اقدام اول بايد گفت، چون رشد نقدينگي در كشور چين مانند ايران بالا نيست، بنابراين امكان كاهش بيشتر آن وجود ندارد، زيرا موجب افزايش نرخ بهره و ركود خواهد شد.
  پایان نقل قول
  نمیدونم چرا یک چنین برداشتی صورت گرفته. اتفاقا چین در چند ماه گذشته از طریق کاهش وام دهی نقدینگی رو کنترل کرده تا به حباب قیمتی تبدیل نشود. در چین اتفاقا نگرانی نسبت به حباب قیمتی هم هست و در جایی نگارنده فرموده اند چرا تورم شکل نگرفته؟

  نقل قول:
  رخي كارشناسان تصور مي‌كنند چين با خريد دلار و فروش يوآن، پول خود را بي‌ارزش مي‌كند؛ در صورتي كه ذخاير ارزي چين حاصل كار و تلاش مردم اين كشور است نه حاصل ماشين چاپ اسكناس‌هاي يوآن و اصولا اگر چين به اين روش عمل كرده بود قطعا با افزايش شديد نرخ تورمي مواجه مي‌شد كه خريد دلار را براي او غير ممكن مي‌كرد. البته به نظر مي‌رسد اين اشتباه بيشتر از سوي آمريكايي‌ها تلقين شده است.
  پایان نقل قول
  این برداشت هم به نظر من چند ایراد دارد. اولا که تورم به طور کلی افزایش پیدا کرده. مسئله اینجاست که چین صندوق ذخیره ارزی خود را با ارزهای خارجی انباشته کرده. اگر نگارنده عنوان کرده که آمریکا با بدهکار کردن خود به خارجی ها اقدام به وقوع شرایطی بدون تورم کرده که اگر بقیه کشورها دلار را به فروش برسانند موحب شکل گیری تورم شدید در آمریکا خواهد شد این را هم مد نظر داشته باشد که اولا در صورت وقوع این اقدام دلار باز هم با کاهش ارزش همراه خواهد شد. و ثانیا چین نیز بخش بزرگی از مازاد تجاری خود را به جای تزریق به اقتصاد صرف خرید اوراق قرضه سایر کشورها نموده است که این اقدام موجب افزایش ارزش ارزهای خارجی بدون فشار آوردن بر تورم چین شده است.

  دو نکته:
  اولا که بزرگترین خریدار اوراق قرضه آمریکا فدرال رزرو است
  ثانیا عدم رشد تورم با وجود تزریق نقدینگی به دلیل عدم رشد مخارج مصرفی روی داده است.

 4. علی حسنی :گفت

  سلام
  به رغم عدم اعتماد به همه مقاله آقای سپهری به اطلاع می رساند نوع نگارش جنابعالی و نوع نقد شما و همقطارانتان نسبت به ایشان بی انصافی است
  با احترام
  حسنی

  • خب این نوع نوشتار همان چیزی است که مورد نقد است! کلی بافی و مبهم گویی.دقیق صحبت کنید و بفرمایید کجای متن من غیرمنطقی و اهانت آمیز بوده است!! (بالاخره رفیق شماست و ممکن است چون مقاله ای نوشته که نه سر آن مشخص است و نه ته آن و مورد نقد قرار گرفته، ناراحت شده باشید. بنابراین بی انصافی انتزاعی تر از آن است که من و شما بتوانیم راجع به آن به تفاهم برسیم. پس به جای بار کردن چارچوب های ذهنی امان بر متن دیگران، سعی کنیم متن انها را دقیق نقد کنیم. چه با انصاف چه بی آن.) این گوی و این میدان…

 5. فاطمه :گفت

  باسلام
  راستش اینی که می خوام بگم مربوط به مقاله شما یعن هر جمعیتی ایران و مدل بهینه شریک یابی است که در سال 87 نوشه اید :
  بر مقاله شما چند نقد وارد است :
  1- استراتژی های شما بر این فرض استوار است که پسران با کسانی ازدواج کنندکه از خود کوچکتر باشند.
  خب با توجه به روند اخیر جامعه مشاهده می شود که جامعه استراتژی دیگری برای خود انتخاب کرده است و تعدادی از ازدواج ها ( درصدش رود دقیقا نمی دونم) پسران با افرادی بزرگتر از خودشان ازدواج کرده اند.
  بنابراین همانطور که مشاهده می کنید همواره جامعه برای خود نوآوری دارد. و همیشه نظری وچود دارد چون در پای عمل به گونه ای دیگر است.
  من از اینکه شما سعی کرده اید دیدگاه دولت را بابت صیغه و به طور غیر مستقیم به همسردوم داشتن تبلیغ کنید متاسف شدم جا دارد که موقع مطالعه از انسان ها و اطرافیان نظرسنجی بشود ایده ای که شما دارید از دیدگاه شماست بنابراین برای اینکه این ایده به واقعیت بسیار نزدیکتر باشد احتیاج به نظر سنجی است مخصوصا در علوم انسانی

  • بهتر بود که پای همان مطلب کامنت می گذاشتید.
   بهرحال این که عده ای از پسرها با دختران بزرگتر از خود ازدواج می کنند نشان نمی دهد که فرض مفروض در آن مقاله غلط است. چرا که شما برای این کار باید آمار و ارقام ارایه کنید و درصد این افراد به کل پسران را مشخص کنید و آنوقت ببینیم آیا نتیجه گیری آن مقاله هنوز معتبر هست یا نه. پس فی نفسه چیزی که نوشته اید(با فرض درست بودنش که من در آن تردید جدی دارم) ناقض نتیجه گیری بنده نیست.

   من هیچوقت سعی نکردم دیدگاه هیچ دولتی را تبلیغ کنم. هیچ گاه هم همسر دوم داشتن را تبلیغ نکرده ام! متوجه نمی شوم چرا چنین نتیجه ای گرفته اید!! چرا که همسر دوم داشتن هم اکنون هم مجاز است و احتیاج به تبلیغ کسی ندارد! چیزی که من در آن جا به آن پرداختم این بود که دو میلیون دختر نمی توانند شریک دائم داشته باشند پس جامعه مدنی ایران باید از فرصت هایی که در اسلام هست برای آزادی هرچه بیشتر این دختران استفاده کند و بجای تقبیح صیغه، با حمایت از آن آزادی روابط دختر و پسر را طلب کند!!! حال این چه ربطی به همسر دوم دارد، معلوم نیست!!

   • فاطمه :گفت

    سلام راستش اونجا کامنت نتونستم بذارم چندین بار سعی کردم نه تنها راجع به مقاله شما بلکه مقالات دیگر هم همین طور سعی بنده بی حاصل بود.
    اما مساله دیگر اینکه برای صحت ادعای اینجانب باید به اداره آمار مراجع فرمائید.
    «ايسنا در اين زمينه به نقل از سازمان ثبت احوال گزارش داد كه ميزان ثبت ازدواجهايي كه در آن زوجه 20 سال از زوج بزرگتر است، در يكسال اخير بيش از 57 درصد رشد كرده است.»
    خب پس بی زحمت شما هم به اداره آمار مراجعه نمائید و بررسی کنید.
    اما همسر دوم در ایران شاید آزاد باشد اما موانع بسیاری برراه آن هست البته مجلس حالی به ما خانم ها داده اما تا قانون بشود معلوم نیست که چه اتفاق ها نمی افتد.

 6. باربد :گفت

  اگه میشه یه کم در رابطه با تفاوت های نگرش دو کتاب اقتصاد کلان برانسون و رومر توضیح بده و شما کدوم رو توصیه می کنی

  • برانسون کتابی بسیار قدیمی تر از رومر است و بیشتر به مباحث قدیمی تر کلان می پردازد، اما رومر کتابی جدیدتر است و به همین سبب به علم روز نزدیکتر. همچنین این کتاب بیشتر به مدل های رشد در اقتصاد کلان می پردازد که برانسون تقریبا چیزی از انها نمی گوید

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s