اندر باب گرایش های رشته اقتصاد

یک) بعلت حجم ایمیل های درخواستی برای معرفی دانشکده های اقتصاد و همچنین گرایش های اقتصاد(با توجه به اعلام شدن نتایج ارشد و رسیدن موسم تعیین و انتخاب رشته ارشد)، و بدان دلیل که متاسفانه نمی توانم به همه پاسخ دهم، دوستانی که مایل اند راجع به دانشکده های اقتصاد واقع در تهران بدانند، می توانند این پست را مشاهده کنند.

دو) همچنین در مورد گرایش های اقتصاد باید چند نکته را بگویم که در آن پست نیامده است:
اول آنکه گرایش ها در تمام دانشگاه ها، تقریبا یکسان هستند، و برخی دانشگاه ها ممکن است گرایشی همانند برنامه ریزی یا مثلا تجارت الکترونیک را داشته باشند و بقیه نداشته باشند.
دوم؛ آنچه در گرایش های مختلف، تفاوت ایجاد می کند، اسم گرایش نیست، بلکه دانشگاه است. بنابراین فریب نام های زیبا را نخورید! همه (بجز تجارت الکترونیک و اقتصاد انرژی) تقریبا یک محتوا دارند، و تفاوت غالبا تنها بر سر دو درس یا شش واحد است.
سوم، تجارت الکترونیک گرایشی است است که هرچه هست، اقتصاد نیست. در این رشته شما از مدیریت بیشتر از اقتصاد می خوانید. همچنین این گرایش اولین بار در دنیا در ایران ایجاد شده و در هیچ کجای جهان وجود ندارد! بنابراین اگر می خواهید اقتصاد نخوانید به گرایش اقتصاد و تجارت الکترونیک بیایید. گرایش اقتصاد انرژی هم فکر می کنم حدود 15 واحد(دقیق نیست) بیش از سایر گرایش های دارد و بچه های انرژی معمولا سه ساله می شوند.

سایر گرایش ها همانند اقتصاد محیط زیست، اقتصاد محض، اقتصاد توسعه، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند ولی دست دانشجویان محض از مابقی دانشجویان در انتخاب واحدهای اختیاری بازتر است.

سه) برای دوستانی که می خواهند برای دکتری خارج از کشور اقدام کنند، دانشگاه تهران به علت امکان کسب معدل بالا(بدون نیاز به درس خواندن)، و دانشگاه شریف به علت گذراندن ریاضیات گسترده و بسیار، از بقیه دانشگاه ها مطلوبتر هستند. برای کسانی هم که می خواهند اقتصاد بخوانند، و می خواهند بروند خارج از کشور برای ادامه تحصیل ، شریف بهترین جاست.(بی تعارف)

این نوشته در محمدصادق الحسینی, کاتالاکسی, اقتصاد ارسال شده و با برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

79 پاسخ برای اندر باب گرایش های رشته اقتصاد

 1. حامد قدوسی :گفت

  صادق جان برای پذیرش گرفتن دکترا در خارجی «نت ورکینگ» و «برند» دانش کده از هر چیزی مهم تر است. معدل مهم است ولی جای فاکتورهای سابجکتیو را نمی گیرد. اگر کسی به دکترای خارج فکر کند شریف با فاصله زیادی از بقیه قرار دارد به چند دلیل: یکی موفقیت قبلی دانش جویان این دانش گاه در چندین دانش گاه خوب دنیا و شناخته شده بودن نام آن، دوم جو شدید متمایل به خارج رفتن در آن که خود به خود افراد را در مسیر می اندازد و سوم ارتباطات برخی اساتید.

  این که سطح ریاضی بالا است لزوما عاملی برای موفقیت در پذیرش گرفتن نیست چون این سطح خیلی راحت قابل ارزیابی نیست.
  —————–
  صادق: آره این نکته هایی که گفتی خیلی مهمه ؛ موافقم. من برای کسانی تهران را پیشنهاد کردم که نمی خواهند درس بخوانند ولی معدل بالا می خواهند برای رفتن که البته چنین کسانی در نهایت نمی روند!
  ولی در مورد سطح ریاضی؛ حامد تجربه من در مورد پذیرش دوستانم می گوید که تعداد واحد ریاضی گذرانده برای پذیرش گرفتن خیلی مهمه. در یک مقاله هم که راجع به موضوع پذیرش در سایت یکی از اساتید خواندم تعداد و نمره درس های خرد و ریاضی را بعنوان دو فاکتور که حتی از معدل مهمتر هستند خصوصا در دانشگاه های آمریکا ارزیابی کرده بود. در دوره ارشد دانشگاه تهران مثلا در بسیاری از گرایش ها بچه ها هیچ ریاضی نمی گذرانند ولی در شریف 6 واحد اقتصاد ریاضی اجباری دارند. که این خیلی مهمه. هرچند شاید از عواملی که تو برشمردی مهمتر نباشه.

 2. حمید بوستانی :گفت

  من هم با حامد کاملا موافقم. اونچیزی که بیشتر از همه اهمیت داره قطعا شناخته شده بودن دانشگاه و ارتباطات اساتید هست. ضمن اینکه چون در شریف جریان غالب اقتصاد تدریس می شه (البته سعی می شه که تدریس بشه!) بچه هایی که برای ادامه تحصیل به خارج خواهند رفت مشکلات تحصیلی کمتری خواهند داشت. البته من منکر این هم نیستم که شریف نیز از برخی جهات (مثلا در تدریس برخی از دروس و یا ضعف معنادار برخی اساتید آن به نسبت دیگران) در وضعیت خوبی بسر نمی برد ولی بهر حال در حال حاضر، بدون شک بهترین محل برای خواندن تحصیلات تکمیلی اقتصاد است و خوشبختانه برعکس بقیه پدیده های کشور روند صعودی خود را طی می کند. بنابراین من هم توصیه اکید می کنم که حتی اگر نمی خواهید برای ادامه تحصیل به خارج بروید و تنها دوست دارید «اقتصاد» یاد بگیرید به شریف بروید نه دانشگاه تهران، نه علامه نه هیچ جای دیگر.

 3. محمد :گفت

  با سلام
  خوشبختانه رتبه من امسال در حدی هست که امکان انتخاب شریف را هم دارم.کارشناسی هم در تهران بودم.ولی متاسفانه بسیار مرددم که بین شریف و تهران کدوم رو انتخاب کنم لطفا کمک کنید.
  در ضمن به دکترا هم فکر می کنم اما برای خارج از کشور برنامه خاصی ندارم(تصویر خاصی هم ندارم :D).ریاضیاتم ام زیاد تعریفی نداره.

 4. الهام احمدی :گفت

  سلام و تشکر از مطلب خوبتون
  من می خوام امسال در کنکور ارشد اقتصاد شرکت کنم، بسیار ممنون میشم اگه منابع رو معرفی کنین.

  شاد باشید

  الهام

 5. محمود :گفت

  ببخشید که لینک را اینجا گذاشتم

  http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1135622&Lang=P

 6. امیر :گفت

  اقتصاد انرژی ، محض و توسعه شباهت بسیار زیادی باهم دارند.فقط اقتصاد انرژی 8 واحد جبرانی بیش از سایر گرایشها دارد.
  ————————–
  صادق: فقط 8 واحد؟! من می دونم که یک ترم عملا بیشتره علاوه بر اینکه درس های اختیاری آنها با محض و توسعه متفاوت است.

 7. ناصر يارمحمديان :گفت

  من ميخوام بدونم آخرين نفر قبولي شريف چه رتبه اي داشته و تا چند ميشه شريف قبول شد. واينكه آيا مصاحبه هم داره ؟ممنون ميشم اگه كسي كمك كنه
  ————————-
  صادق: در دو سال پیش که رتبه 120 (همین حدود) شریف قبول شد. اما از پارسال وضع فرق کرده و عملا ظاهرا بالای 50 دیگر شانسی برای قبولی وجود نداره. همچنین مصاحبه هم دیگه نداره.

 8. johnny :گفت

  منم سوال آقای یارمحمدیان رو دارم. ضمن اینکه امسال ظرفیت شریف یک و نیم برابر شده (15 نفر)

 9. johnny :گفت

  محمد میشه بگی رتبت چند شده؟ امضا: فضولباشی

 10. محمد :گفت

  بین 10 تا 15.
  پس چرا اینجا کسی کمک نمی کنه؟
  این همه توصیف از دانشگاه هاشده ولی من هنوز نمیتونم نتیجه ای بگیرم.
  ——————–
  صادق: آقاجان هر کس خودش در مورد خودش می تونه تصمیم بگیره! ما صرفا می تونیم توصیف کنیم. بگیم اینجور و آنجور است. همین. ولی با توجه به رتبه شما هرکجا بخواهی هر رشته ای قبول می شوی.
  گفتم اگر می خواهی اقتصاد بخوانی باید بروی شریف. (احتمال قبول شدن دکتری شریفت خب خیلی بیشتر میشه، چون تعداد خیلی کمتری دکتری شریف رو شرکت می کنن). ولی اگر نه می دونی که تهران می شه معدل خوب داشت و دکتری هم با خوندن جزوه اساتید حله.(ولی اقتصاددان نمیشی . مشکلش همینه!)

 11. جواد :گفت

  مجموعه ای از مطالب آنلاین درباره دانشکده های اقتصاد ایران گردهم آورده ام.
  لطفا شما نیز بخوانید و در صورت امکان به آن چیزی بیفزایید تا مورد استفاده داوطلبان سال 87 قرار گیرد.
  http://ma-econ.blogfa.com/

 12. محمد :گفت

  اقتصاد دان نمیشه آدم؟پس این همه دکتر از دانشگاه تهران که بعضیاشونم استاد شر یفن یعنی اقتصاد دان نیستن؟پس چین؟
  البته می دونم هرکی که دکترا دارد الزاما سواد نداره اما به هر حال دیگه.
  راستی چرا اینقدر تو شریف روی ریاضی تاکیید میشه و چرا دانشجویان مهندسی هجوم دارن میارن به اقتصاد؟اقتصاد با ریاضی درست می شه؟
  ————————–
  صادق: خب ببین اول این همه نیستن! یکی دونفرن که الان از اقتصاد تهران در شریفن. بعد هم من گفتم که این دانشگاه طوری نیست که در آن اقتصاددان شوید، مگر اینکه خودتان کارهایی غیر از آنچه اساتید می خواهند انجام دهید و بخواهید این کار را بکنید می توانید در خارج از دانشگاه نیز این کارها را انجام دهید بالاخره.
  ریاضی در اقتصاد جریان اصلی دنیا، یکی از مهمترین پایه های اقتصاد محسوب میشه. و اگر می خواهی اقتصاددان خوبی باشی، باید ریاضی قوی داشته باشی به همین جهت هم در شریف بر ریاضی به شدت تاکید می شه. ما کار به درست شدن اقتصاد با ریاضی نداریم. بسه همه چیز را درست کردیم!! مهم این است که آنچه در دنیا تدریس می شود این است. و اقتصاد یعنی این. پس اقتصاد بی ریاضی عملا چیزی است که اقتصاد مرسوم در دنیا نیست. همین کفایت می کند.

 13. محمد :گفت

  بالاخره اقتصاددان شدن خوبه یا اقتصاد خواندن؟
  قبول دارم که ریاضی برای اقتصاد ضروریه اما نه اینکه اقتصاد تبدیل بشه به ریاضی کابردی.تو تهران ام ریاضی تدریس میشه اما خوب نه به اندازه شریف.اینکه کدوم رو یه بهتره الله اعلم.
  به نظر شما حالا سنجی تو کدوم دانشکده بهتر و قوی تر تدریس می شه؟الزاما شریف به خاطر پایه ریاضیه قوی؟
  راستی یه سوال دیگه,تو شریف گرایش فقط محضه؟قرار نیست چیزگرایش دیگه ای را بیوفته؟ ممنون

 14. مصطفي :گفت

  اينجا هم مطلب خوب ديگری در رابطه با دانشکده هاي اقتصاد نوشته شده:
  http://farhady.blogfa.com/post-332.aspx
  دوستاني که بايد انتخاب رشته کنند شايد برايشان مفيد باشد.

 15. sahel :گفت

  سلام
  من رتبه ام 850 هه( تا 3000 مجازه ها )شده ه ه ه یه کم اینجا به من کمک کنید که امکاناتم محدوده فکر کنم اگه رتبه ام 10 بود کمک نمیگرفتم
  ——————
  صادق: به نظرم متاسفانه بغیر از شبانه شهرستانهای دور امکان قبولی در جای دیگری ندارید.

 16. mohsen :گفت

  salam.man az mohandesi shimi umadam eghtesad, rotbam 366 shode, age maitunin lotfan begin mitunam be shabaneye tehran omidvar basham? mersi.

 17. art23 :گفت

  سلام. كلا شبانه تهران تا چه رتبه اي قبوله؟ من رتبم 250 شده
  ضمنا اگر در دانشگاهي به غير از شريف و تهران باشيم براي ادامه تحصيل در خارج شانسي داريم.
  ——————–
  صادق: امسال را نمی دانم، ولی سالهای پیش تا حدود 250 هم قبول شده اند امسال بیشتر هم می شود. بله شانس دارید. تهران و شریف فرق چندانی با بقیه برای خارج از کشور ندارند.

 18. الهام :گفت

  یعنی هیچ کی اینجا نیست منابع رو بدونه؟ 😦

 19. saba :گفت

  سلام ریاضی خوندم و در کنکور اقتصاد رتبه 900 آوردم اصلا امکان قبولیم هست؟با توجه به اینکه 3 ماه برای کنکور وقت گذاشتم و تمایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور رو دارم آیا منطقی هست حتی در صورت قبولی در کنکور امسال شانسم رو برای سال آینده امتحان کنم؟
  ——————–
  صادق: فکر نمی کنم غیر از شبانه شهرستان های دور جایی قبول شوید. به نظرم دانشگاه آزاد هم گزینه خوبی برای شما باشد.

 20. علیرضا :گفت

  دانشگاه اصفهان چطوره برای ادامه تحصیل یا خارج رفتن.علامه بهتره یا اصفهان
  ———-
  صادق: دانشگاه نسبتا خوبی است اصفهان. ولی برای خارج نمی دانم که کدام بهتر است.

 21. babak :گفت

  سلام
  آقای الحسینی اینقدر شریف شریف گفتی و دوستان و اساتید جو دادن که با رتبه 85 انتخاب اول رو زدم روزانه شریف، انتخاب دوم رو زدم شبانه شریف، حالا به نظرتون من روزانه رو نخواستم شبانه شریف قبول می شم؟!!!

 22. babak :گفت

  در ضمن اقای الحسینی جدا از شوخی این حقیقت رو خیلی روش تاکید کن که کسی که می خواد بره شریف باید پیه خیلی سختی ها رو به تنش بماله، که مهم ترینش ریاضیات سنگینیه که اونجا ارائه میشه!!!سخت گیری های بی حد و اندازه و گاها بدون دلیل اساتید(که البته بعضی وفتا بعدش معلوم میشه اونقدر هم بی دلیل نیست)و…

 23. فرشته :گفت

  سلام
  من دانشجوی اقتصاد هستم ،می خواهم در کنکور ارشد شرکت کنم .لطفا منابع را برایم میل کنید.

 24. سهیل :گفت

  سلام
  اگه براتون ممکنه منابع برای من هم mail کنید
  با عرض معذرت

 25. سارا :گفت

  سلام دوستان
  میشه اینجا چند تا از دوستان علاوه بر رتبه هاشون درصدهاشون رو هم اعلام کنند برای کسانی که میخواهند سال آینده شرکت کنند شاید مفید باشه اگه اینکار رو کنید خیلی ممنون می شم

 26. emad :گفت

  سلام و تشکر از مطلب خوبتون
  من می خوام امسال در کنکور ارشد اقتصاد شرکت کنم، بسیار ممنون میشم اگه منابع رو معرفی کنین.

 27. emad :گفت

  سلام
  اگه براتون ممکنه منابع برای من هم mail کنید
  با عرض معذرت

 28. zahra :گفت

  من میخوام امسال در کنکور ارشد اقتصاد شرکت کنم منابع رو میخواستم لتفان به من کمک کنید

 29. حسين :گفت

  سلام. منم مي خوام ارشد اقتصاد امتحان بدم. اگه مي شه منابع رو برام ايميل كنين. ممنون مي شم.
  راستي اگه كسي بخواد شريف قبلو بشه منابع بيشتري رو بايد بخونه يا نه؟

 30. behnaz :گفت

  lotfan manabe arshad egtesad ro baram mail konid va daneshgahhaye torkiye ba arshad chetorand? ya daneshgah azad lotfan rahnemayi konid mamnoon

 31. asal :گفت

  salam emsal man sale akhare egtesad nazarim mikham azmun arshad sherkat konam ama az gerayesha ziad etelaat nadaram mishe komakam konin age zahmati nist gerayesharo baram mail konin

 32. asal :گفت

  salam.emsal sale akhare egtesadam.mikhastam lotf konin gerayeshaye arshade egtesado baram mail konin etelaatam dar in mored kame

 33. parya :گفت

  من دانشجوی اقتصاد تهران جنوبم می خوام بدونم واسه ادامه تحصیل رشته سرمایه گذاری هست یا نه؟ در ضمن شرایط بورسیه شدن چیه؟

 34. فرشته :گفت

  سلام
  من امسال در دانشگاه تهران مرکز و همچنین مفید قم قبول شدم.لطفا بفرمایید کدام یک از این دو دانشگاه بهتر است.
  با تشکر
  ————————-
  صادق: انتخاب به عوامل بسیار شخصی مرتبط است که من نمی دانم. ولی چیزی که من می توانم بگویم این است که من تصورم این است که دانشگاه آزاد تهران مرکز بهتر از مفید قم است. هرچند که اساتید مفید همین اساتید دانشگاه تهران هستند. ولی تصور عمومی ام بر ارجحیت دانشگاه ازاد است.

 35. M@jHol :گفت

  سلام.میشه لطف کنید و بگی خوندن یه منبع فرگوسن برای اقتصاد خرد کافی که بعد بریم سراغ تست.برای کلان چی رحمانی کافی.در ثانی اخرین رتبه قبولی روزانه امسال چند بود حالا هر جا.اخه منی که رشته ام امار فقط می خوام بدونم امکان قبولی ام چه قدر.البته اگه جواب بدین خیلی ممنون می شم

 36. آرتادخت :گفت

  سلام . چرا از گرایش برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی کمتر صحبت شده؟ با توجه به اینکه من به علم اقتصاد علاقمندم و بیشتر از اون به کارهای اجرایی در زمینه اقتصاد (چون به نظرم علم خوبه ولی علمی که ازش استفاده بشه خیلی بهتره)، کدوم یکی از این دو گرایش رو پیشنهاد میکنید . با درنظر گرفتن اینکه من کارشناسی اقتصاد خوندم و در یک مرکز اقتصادی دولتی کار میکنم و قصد دارم در کنار اقتصاد مدیریت اجرایی هم بخونم . ممنون میشم راهنمایی کنید.

 37. آرتادخت :گفت

  منظورم بین دو گرایش محض و برنامه ریزی سیستمهای اقتصادیه .

 38. تینا :گفت

  سلام . خسته نباشید. سایت خیلی جالب و مفیدی بود دستتون درد نکنه. منم مث بقیه میخوام ارشد اقتصاد بخونم ولی منابع شو ندارم اگه لطف کنید فهرست منابع رو واسه منم بفرستین ممنون میشم.
  مرسی

 39. آزاده :گفت

  سلام. همه مطالبتونو خوندم. واقعا عالی بود . من رشته ام حسابداریه ولی میخوام ارشد اقتصاد امتحان بدم. خیلی ام مشتاقم. ولی نمیدونم منابع ش چیه و از کجا و چه جوری باید شروع کنم.واقعا ممنونتون میشم اگه راهنماییم کنید.

 40. azade :گفت

  salam.man hanuz montazere manabe hastam. lotfan rahnamaeem konid ke chi bekhonam ke daneshgahaye teh qabul sham. zabano lazeme bekhonam? mer30

 41. azade :گفت

  salam. hame mataleb khundani va jaleb bud.reshte man hesabdarie va mikham arshad eqtesad bekhunam. age dustane movafaq betunan dar morede manabe va ehtemale qabuli va har che ke dunestanesh be man komak mikone mano rahnamaee konan mamnun mamnun misham
  az_far61@yahoo.com

 42. سمین :گفت

  سلام

  خیلی واقعبینی خوشم اومد!
  اگه میشه این منابعی که همه ازش حرف میزنند رو واسه منم بفرستی؟

 43. هما :گفت

  سلام.
  من دنبال اطلاعاتی در مورد رشته اقتصادوتجارت الکترونیک و اقتصاد انرژی بودم.ممنونم از مطالبی که عنوان کردین یه کم بهم کمک کرد ولی میخواستم خواهش کنم یه مقدار مفصل تر در مورد این در رشته بگیدواین که چه آینده ای داره برای کسانی که این رشته رو خوندن؟
  ممنون

 44. ++c :گفت

  كدوم درآمدش بيشتره؟

 45. asp :گفت

  كدوم بار علميش بيشتره

 46. wmv :گفت

  اقتصاد در كنار هر رشته اي لازمه

 47. mahsa :گفت

  بسیاررررررررررررررررررررررررررررر ععععععععععععععععععععاااااااااااااااااااالللللللللللللللللللیییییییییییییییییییییییییی

 48. M@jHol :گفت

  سلام.من بعد یک ماه اومدم هنوز جوابی ندیدم این خیلی بد.ولی برای اونایی که منابع می خواین خرد:سالواتوره.تست:تیمور محمدی کلان:تیمور رحمانی.تست:تیمور رحمانی ریاضی:هادی رنجبران امار:هادی رنجبران
  ——————
  صادق: عزیز من، من که مسئول این نیستم که به شما مشاوره کنکور بدهم!! برای این کار باید بری مشاوره کنکور!

 49. violet :گفت

  سلام. من دانشجوی ترم اول اقتصاد (گرایش اقتصادبازرگانی)هستم .میخوام بدونم کدوم گرایش اقتصاد بهتره(بازرگانی یا نظری)؟و برای کارشناسی ارشد از کی- کدوم منابع و چطور باید کنکوری خوندن رو شروع کنم ؟

 50. Poorya :گفت

  سلام برای دیدن منابع و نمونه کارنامه سالهای قبل یه سری به ما بزنید
  Iran-Economy.blogfa.com

 51. محمود :گفت

  با سلام و آرزوي توفيق روز افزون
  ابتدا بابت ارسال به موقع منابع ارشد از شما سپاسگزارم.بند كارشناسي اقتصاد را از دانشگاه شيراز در سال 84 گرفتم .و در حال حاضر كارمند آب منطقه اي هستم .و علاقه شديدي به ادامه تحصيل اقتصاد دارم.ولي متاسفانه وقت مطالعه بيش از روزي 4تا 5 ساعت مفيد ندارم .وبا توجه به باقي ماندن حدود 2تا 3 ماه فرصت خواشمندم يكي از گزينه اي زير و يا يك گزينه پيشنهادي را براي من ارسال نماييد.الف-خرد فقط پوران پزوهش دكتر نظري كلان كتاب جديد دكتر نظري و فقط تست سالهاي قبل رياضي كتاب دكتر ناصحي فرپوران پزوهش آمار كتاب پارسه ب-گزينه هاي بالابجز كلان نظري و بجاي آن كلان رحماني پارسه+900 تست رحماني

 52. violet :گفت

  سلام . بابت منابعی که معرفی کردین واقعا ممنون .وبلاگتون هم خیلی عالیه.

 53. shadi :گفت

  کتابهای زیر که با روشی نوین توسط آقای هادی رنجبران تالیف شده است جایگزین کتابهای تالیفی قبلی ایشان شد
  این کتابها انحصارا توسط انتشارات نور علم منتشر شد.
  ریاضیات و کاربرد آن در اقتصاد

  ریاضیات و کاربرد آن درمدیریت و حسابداری

  آمار و احتمال و کاربرد آن در اقتصاد

  آمار و احتمال و کاربرد آن درمدیریت وحسابداری

 54. علی :گفت

  درود بر شما صادق جان
  اگه براتون ممکن بود منابع کنکور ارشد رو واسم میل کنین . بازم از اطلاعات ارزشمندتون ممنونم

 55. saba :گفت

  سلام خسته نباشید.لطفا منبع برای درس اقتصاد انری معرفی بفرمایید0برای کنکور ارشد دانشگاه آزاد.مرسی.

 56. saba :گفت

  سلام خسته نباشید.لطفا منبع برای درس اقتصاد انرژی معرفی بفرمایید0برای کنکور ارشد دانشگاه آزاد.مرسی.

 57. Ehsan :گفت

  من در هرات افغانستان هستم آيا ميتوانم در اين رشته يادر ايران ويا در خارج از توسط ايران تحسيلم را ادامه بدم؟
  ومن درسال 88 دوم دبيرستان ميشم اگه شما بتونيد راهي به من بديد سومش امتحان ميدم.
  اگه ممكنه جوابم را در سايت من ايميل بزنيد.
  ممنونم

 58. محمد :گفت

  سلام من امسال میخوام ارشد شرکت کنم اگه ممکنه منابع برای منم ایمیل کنیم.

 59. كيان :گفت

  با سلام و تشكر از آقاي الحسيني

  لطفا» منابع ارشد اقنصاد را براي من هم بفرستيد.

 60. جمال. :گفت

  سلام.من دانشجوی کارشناسی اقتصادکشاورزی هستم.سال بعدکنکورارشدمیدم.تصمیم گرفتم که اقتصاد شرکت کنم.مطمئنم که اگه وقت بذارم دانشگاه دولتی قبول میشم.چندتا سوال دارم.1.به طور متوسط روزی چندساعت وقت بذارم برای ارشد؟2.من میتونم دانشگاه ازاد هم درس بخونم البته فقط رشته اقتصاد انرژی.امادوست دارم دانشگاه دولتی درس بخونم بااینکه میدونم اقتصاد انرژی دولتی قبول نمیشم.خواستم ببینم که کدوم یکی بهتره؟

 61. رضا بابائی :گفت

  با سلام
  من ریاضی محض خواندم (دانشگاه تبریز). سال 82 فارغ التحصیل شدم و سال 86 هم استخدام دانشگاه شدم. پارسال به تشویق یکی از اساتید اقتصاد در این رشته برای کنکور فوق ثبت نام کردم بدون اینکه حتی بدونم مباحث چیه. 3 ماه خوب مطالعه کردم (البته بعد از وقت اداری) روزی 4 الی 5 ساعت. فقط خرد و کلان خوندم. دو هفته به امتحاان مونده هم ریاضی و آمار خوندم. امروز که رتبه ها اومده من رتبه ام 345 شده که به احتمال قوی از همین دانشگاه تبریز روزانه یا نهایت شبانه اش قبول میشم. درصد هام عبارتند : زبان 0 خرد 55.17 کلان 38 ریاضی 78 آمار 54 . البته در مقیاس سالهای قبل کلان امسال بسیار سنگین بود و اگه راحت میدادند مطمئنا من رتبه بدتر میشد. اکثر بچه های اقتصاد هم کلان را بد زده اند. من در مقابل دوستانی که تجربه زیادی دارند حرفی برای گفتن ندارم ولی یک چیز مهم این است که بچه های ریاضی فنی با خوندن دروس سخت و تحلیلی خوندن مطالب بسیار جالب و جذاب اقتصاد براشون راحتتر است و نه اینکه ریاضی ها یا فنی ها درسشون در ارتباط با اقتصاد است نه! بلکه عادت به تحلیل مسائل پیچیده دارند.
  البته من از روی 3 یا 4 تا کتاب هر کدوم از مباحث رو خوندم و سعی کردم اول با سرفصلهای رشته اقتصاد ( خرد و کلان 3 واحدی ) شروع کنم

 62. عسل :گفت

  با سلام من رشته ام مدیریت است و می خوام اقتصاد ارشد شرکت کنم لطفا راهنمایی کنید.ایا ازمون های ازمایشی تاثیر دارد؟
  لطفا منابع ارشد اقتصاد واسم ایمیل کنید و درصدهای دروس کسانی که رتبه های 2 رقمی را اگه امکان داره چند نمونه ایمیل کنید

 63. مسعود :گفت

  چند نمونه کارنامه کنکور کارشناسی ارشد می خواهم.
  لطفا برام چند نمونه ایمیل کنید.

 64. بهروز :گفت

  سلام
  بابا يكي به من منابع و كتاب هاي تست خوب را بريا ارشد اقتصاد بهم معرفي كنه؟
  من مهندسي صنايع خوندم.هيچ اطلاعاتي به غير اون شش واحدي كه خرد و كلان در مهندسي صنايع خونديم ندارم.
  كتاب هاي تست خوب و منابع را بهم ميل كنيد ممنون ميشم

 65. بابك :گفت

  سلام
  مشكلي دارم كه اميدوارم با نظر شما حل شود. من به دليل پيشنهاد اطرافيان در مورد بازاركار رشته حسابداري را انتخاب كردم و الان 2 ترم هم در دانشکده علوم اقتصادی خواندم ولي علاقه چنداني به مباحث و كار اين رشته ندارم برعكس به مباحث دروس اقتصاد و بحث هاي اقتصادي علاقه مندم .
  از نظر شخص شما تغيير رشته از حسابداري به اقتصاد (در ليسانس)مفيد است؟
  اگر ممكن است دورنمايي از ادامه تحصيل در مقطع ارشد و دكتري و بازاركار اقتصاد در مقایسه با حسابداری به من بدهيد.
  با تشكر

 66. کوچیک شما مجید :گفت

  سلام.من امسال ریاضی محض دانشگاه قم قبول شدم و احتمالا اقتصاد نظری دانشگاه غیر انتفاعی مفید رو هم بیارم.خودم به اقتصاد علاقه دارم البته ریاضی رو هم دوست دارم. به نظرتون کدوم رو برم بهتره؟ خانواده میگن محض چون دولتی هست بهتره(البته شهریه مفید برام مهم نیست)……..خواهش میکنم مفصل راهنماییم کنیید.درباره دانشگاه قم هم اگه اطلاعات بدید ممنون میشم

 67. محبوبه :گفت

  سلام
  من موندم بین مدیریت و اقتصاد
  تو اقتصاد تجارت الکترونیک چه جوریه؟؟؟
  کسی در مورد بانکداری الکترونیکی چیزی نمیدونه ؟کدوم رشته؟؟کجا؟؟
  ممنون

 68. سوده :گفت

  سلام سایتتون خیلی جالبه مخصوصا چیزهایی که توی پست نوشتین را هیچ جای دیگه نمیشه پیدا کرد !
  من دانشجوی لیسانس اقتصاد نظری بوعلی هستم و ماه دیگه کنکور ارشد دارم. تا قبل از خوندن مطالب سایت شما قصد داشتم برای فوق بوعلی بمونم و با یک معدل خوب و چند تا مقاله توپ برای دکتری از ایران برم. اما سایت شما بدجوری به شک انداختم آخه میدونم احتمال قلول شدن تهرانم بالا است و الان رتبه های خوبی توی کنکور آزمایشی های پارسه میارم. حالا به نظر شما واقعا کدوم بهتره؟؟؟؟ البته اینم بگم که من همدانیم اینطوری پیش خانوادم می مونم!
  ممنون میشم اگه نظرتون را زود تر بهم بگین چون من فقط بعد از آزمون هام کانکت میشم.

 69. a.z :گفت

  امسال رتبم 460 شد امکان دارد شبانه یکی از دانشگاهای تهران با هر گرایشی قبول شوم .

 70. صبا :گفت

  سلام فکر میکنین کسی که پیام نور ارشد بخونه واسه دکترا میتونه تهران دولتی قبول بشه؟ تا حالا این اتفاق افتاده؟ من واسه کارم مجبورم پیام نور بخونم ولی دوست دارم دکترا هم بخونم اما میترسم نشه…. راستی خبر دارید که آزمون دکترا سراسری شد یا نه؟ هنوزم هر دانشگاه واسه خودش آزمون داره؟

 71. سمیه :گفت

  سلام من دانشجوی کارشناسی حسابداری صنعتی هستم می توانم در کارشناسی ارشد رشته اقتصاد گرایش صنعتی شرکت کنم منابع چی هست و اینده کاریآنچگونه است
  باسپاس فراوان

 72. hanie safaei :گفت

  سلام برای قبول شدن در رشته اقتصاد انرژی دانشگاه تهران چه رتبه ای لازمه؟
  من دانشجوی مهندسی نفتم و چون به رشته ام مربوطه می خوام این گرایش رو تو ارشد بخونم.

 73. هانی :گفت

  سلام.من دانشجوی سال 3 اقتصاد بازرگانی ام.تو دانشگاه سراسری تبریز می خونم.می خواستم منابع ارشد و نمونه ای از کارنامه را داشته باشم ممنون میشم کمک کنیم.
  از وبتون خیلی خوشم اومد خیلی مفیده

 74. مهدی :گفت

  سلام من تازه ارشد انرژی بهشتی قبول شدم بچه ها هرکی پیشنهاد مفید یا نصیحت داره لطف کنه در مورد این رشته و دانشگاه بهم بگه
  ممنون.

 75. زهرا :گفت

  سلام
  من رتبه 12 ارشد اقتصاد97 شدم
  درصدهام تقریبا همه 50 درصد بجز دروس تخصصی که 33 درصده. امیدوارم براتون مفید باشه.

 76. زهرا :گفت

  من ان روزها خیلی تحقیق کردم درباره دانشکده ها. گرچه اساتید خودم تهران و علامه رو پیشنهاد میدن ولی درس خونده های شریف خیلی از اونجا تعریف میکنند.
  با همه ی این ها نظر من این هست که دانشگاه تهران رو انتخاب کنم و اون زمانی که قرار هست بذارم برای درس خوندن توی دانشگاه شریف اختصاص بدم به پژوهش و تحقیق.
  دوست دارم نظر شما رو هم بدونم در این باره.
  دانشگاه علامه هم اساتید اقتصاد فوق العاده ای داره بین دانشگاه تهران و علامه پیشنهادتون کدومه؟
  ممنون و سپاسگزارم

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s