کتاب های پیشنهادی برای امسال

من در خصوص نمایشگاه ها (چه کتاب، چه غیر از آن؛ از شما چه پنهان، کتاب از همه بدتر) چیزی نمی توانم بنویسم. چرا که اصولا با نمایشگاه و رفتن و شلوغی های اینچنینی مشکل دارم و بیشتر اذیت می شوم. همچنین با این ذهنیت، تصور می کنم که نمایشگاه جایگاهی برای کتاب خوانان نیست. کتاب خوان، در طول سال، کتاب خود را می خرد، می خواند و احتمالا یادداشتی بر می دارد و انتقادی می نویسد و …. اما خرید کتاب های فروان از نمایشگاه، که با رویکردی عادت گونه و شاید مرض گونه انجام می شود، بیشتر برای ارضا ذهنی نسبت به ادای دین به خویشتن است تا لذت بردن یا عرق ریختن پای کتاب. {البته برداشت نهایی این خواهد بود که شاید کتاب خوانان، یکی، دو کتاب از نمایشگاه بخرند!}

در ادامه می خواهم کتاب های فارسی که قصد دارم در سال جدید بخرم، و یا کتاب هایی که بنظرم ارزش خواندن دارند و یا مهم هستند(حال خوانده ام یا نخوانده ام)، را معرفی کنم.

 • اقتصادی، اجتماعی:

1- اقتصاد، علم انگیزه ها/ لویت/ حتما می خوانم (توصیه می کنم)

2- اقتصاد ناهنجاری های پنهان اجتماعی/ لویت/ حتما…

3- نظریه حکومت قانون در ایران، ديباچه اى بر نظريه انحطاط ايران، زوال انديشه سياسى در ايران/ همگی از جواد طباطبایی/ باید خواند. (این هم خلاصه ای از کارهای جواد طباطبایی)

4- مبانی اقتصاد بهداشت و درمان (با بازنگری و افزوده ها(/ آصف زاده/ کتاب خیلی خوبی نیست(در مورد چاپ قدیم ترش می گویم) اما برای کسانی که در زمینه اقتصاد بهداشت می خواهند بدانند، تنها منبع فارسی است.(البته بغیر از جزوه ترجمه شده دکتر مهرآرا!)

5- مباحثی در اقتصاد شهری/ این هم، کتاب خوبی نیست. اما تنها کتاب فارسی در این زمینه است. جای خالی اقتصاددانان شهری در ایران به شدت احساس می شود.

6- الگوی توسعه اقتصادی چین: بررسی روند گذار از اقتصاد متمرکز به اقتصاد آزاد/ نام کتاب فریبنده است اما این که چطور کتابی است، هنوز نمی دانم.

 • فلسفه:

طرح نو یکسری کتابهایی از فیلسوفان با ترجمه خشایار دیهیمی چاپ کرده است که از هابز تا رالز و آرنت را شامل می شود(خب بیشتر شاید به سمت فلسفه سیاسی تورش دارد)

اما بعد:

1- پراگماتیسم/ جیمز/ بالاخره چاپ جدید شد/ باید دوباره خواند.

2- درباره ی رنگ ها/ ویتگنشتاین/ لذت خواندن را تجربه می کنیم.

3- سرچشمه های دانایی و نادانی/ پوپر/ حتما می خوانم.

4- تاملات دکارتی: مقدمه ای بر پدیده شناسی/ هوسرل/ مطمئنا نخواهم توانست کامل بخوانم. ولی از کتاب هایی است که اگر بخوانید باید برای خواندن عرق بریزید. آن هم با ترجمه خوب دکتر رشیدیان

5- فلسفه و امید اجتماعی/ رورتی/ عالی است/ هنوز نخریده ام، صرفا یک مقاله اش را دیده ام که بسیار خوب بود.

6- اسطوره چارچوب: در دفاع از علم و عقلانیت/ پوپر/ باید پوپر را از ماخذ خواند و دوباره شناخت.

7- هستی و زمان/ هایدگر/ از کتاب های دوران پیری است، شک ندارم حداقل برای خودم.

 • روانکاوی:

1- مبانی روان کاوی فروید – لکان/ موللی/ حتما…

2- رویاها: سخنرانی هایی در معرفی روان کاوی/ فروید/ برای شروع نسبتا بد نیست.

3- واژگان لکان/ موللی/ می توانید پی دی اف آن را هم در اینترنت بیابید.

 • رمان و داستان:

1- هویت، بار هستی، جاودانگی، شوخی(نسخه کامل البته)،آهستگی/ همگی از کوندرا/ هرکدام جهانی است، که برخی را پیموده ایم و برخی دیگر را می پیماییم.

2- برادران کارامازوف، جنایت و مکافات، قمار باز و ابله/ همگی از داستایوسکی که همانند کوندرا این دو ساله از آنها لذت می برم و می خوانم اشان.

این هم پیشنهادات فرهادی پور از نمایشگاه است.

این نوشته در محمدصادق الحسینی, کاتالاکسی, پیشنهاد کتاب ارسال شده و با برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

13 پاسخ برای کتاب های پیشنهادی برای امسال

 1. کتابهای خوبی هستند. اما اقتصادعلم انگیزه و اقتصاد ناهنجاری های پنهان اجتماعی در واقع یک کتاب هستند و من چون هر دو را خواندم و به اصل کتاب هم نیم نگاهی کردم ترجمه اقتصاد علم انگیزه ها گرچه روانتر است اما در برخی موراد نقایص جدی دارد بنابراین دومی بهتر است.
  در مورد اقتصاد شهری هم از نمایشگاه کتابی با عنوان urban economics خریه ام. در خدمتیم.
  کتابی هم با نام مارکس و ویتگنشتاین آمده است از نشر نی. خواندنی است.
  ——————
  صادق: مرسی محمدرضا جان؛ بابت همه موارد

 2. ناشناس :گفت

  سلام من از شما یه راهنمایی می خواستم
  من دانشجوی مهندسی شیمی در شریف هستم وبرای ارشد می خوام کنکور اقتصاد بدم می خواستم بدونم کدوم یک از دانشکده های اقتصاد در تهران بجز شریف موقعیت بهتری برای رفتن به خارج بعد از ارشد دارن واصولا انجام دادن این کار درکدام یک راحتتره(البته بجز شریف)ببخشید که سوالم ربطی به مطلبتون نداشت
  با تشکر از وبلاگ خوبتون
  سهیل
  ————-
  صادق: از آنجایی که دانشگاه تهران، معتبرتر از سایرین است و همچنین نمرات بالایی می توان در آن گرفت و معدل بسیاری بالایی داشت، به نظرم برای این منظور بهتر است.

 3. فیاض خاک :گفت

  منطق ضیاء موحد خوب است. اگر حوصله داری و وقت، و دنبال یک جهش اساسی در این مورد هستی، «منطق ریاضی» دکتر محمد اردشیر چیز نابی است.غلط تایپی هم کم دارد(که خیلی مهم است موقع خواندن منطق جدید)… فقط هم از خود انتشارات دانشگاه شریف می توانی تهیه کنی(البته شاید حالا در بازار باشد).توصیه میکنم.دو فصل را خوانده ام و جزء سه کتابی بود که با خود آوردم اینجا.

 4. نقش روشنفکر ادوارد سعید هم خوبه که البته چاپ اولش خیلی وقت پیشه
  کتاب مشتاقی و مهجوری استاد ملکیان رو هم اگه نخوندید پیشنهاد اکید دارم که بخونید .
  در مورد رمان ، اخیرا رمان گدا اثر نجیب محفوظ ، رو خوندم و نسبتا خوب بود .

  من اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی رو می خوام شروع کنم بخونم ، به نظرم کتاب بدی نیومد ؛ مصاحبه هایی با افراد مختلف بود که گردآورنده اش و تهیه کننده اش بهمن احمدی امویی است .

 5. Pouya :گفت

  ba salam agar mayel be tabadol link ba man boodid khabaram konid ba tashakor id yahoo: far30mobile ya email bedin tanx

 6. علي شهاب :گفت

  کتاب‌هاي جالبي را معرفي کرده ايد. اول از همه جاودانگي را توصيه مي کنم بخوانيد که خودم هم بايد يک بار ديگر بخوانم‌اش. بعد هم چند کتاب ديگر: نان و شراب (ترجمه محمد قاضي) و مکتب ديکتاتورها (ترجمه مهدي سحابي) از ايناتسيو سيلونه؛ فراني و زويي اثر جي دي سلينجر (نشر مرکز)؛ 101 مسئله فلسفي (نشر مرکز)؛ دفترچه خاطرات و فراموشي (محمد قائد؛ طرح نو)؛ کتاب سقوط اصفهان جواد طباطبايي را هم همين اواخر خواندم که جالب بود.
  موفق باشيد.
  —————-
  صادق: مرسی، جاودانگی را که همه امان باید بخوانیم، البته بارها. 101 مسئله فلسفی را خوانده ام؛ چنگی به دل نزد، سقوط اصفهان هم در همین حد جالب است.

 7. ناصر يارمحمديان :گفت

  سلام كتاب هايي كه تو فلسفه ميخواي بخوني بيشتر از اقتصاد است و مجموع كتاب هاي اقتصادي كه قصد خواندن داري تقريبا 3 برابر كتب با موضوع رشتت هست جريان چيه
  راستي در مورد رشته تجارت الكترونيك اطلاعات كاملي ميخوام اگه زحمتي نيست برام بفرست در مورد هدف اين رشته و محتواي درسيش، اساتيدش و موضوعات تحقيقي كه توي اين رشته ميشه و بايد انجام داد شايد بخواهم توي اين رشته ادامه تحصيل بدم و نظر خودت هم در مورد اين تصميم بگو ممنون
  ——————
  صادق: آره کتاب های اقتصادی خوبی که چاپ شده جدیدا خب نسبت به سایر رشته ها کم هستن. از سوی دیگر من بسیاری از کتاب های اقتصادی چاپ شده را خوانده ام. و همچنین کتاب های درسی که در این جا مطمئنا جایی ندارند و ذکر نمی شوند. اینها را کنار هم بگذاری، دریافت کلی از قضیه خواهی داشت.
  در مورد تجارت الکترونیک هم به هیچ وجه توصیه نمی کنم. در مورد هدفش که هدف ندارد، در مورد محتوایش هم حقیقتا محتوا ندارد. خودت را درگیرش نکن

 8. ناصر يارمحمديان :گفت

  يك جمله بالا را اصلاح ميكنم .»مجموع كتاب هاي غير اقتصادي كه قصد خواندن داري تقريبا 3 برابر كتب با موضوع رشتت هست»

 9. Pouya :گفت

  با سلام اگر افتخار بدین و با سایت من تبادل لینک کنید ممنون میشم در صورت تمایل عنوان مورد نطر را برای من بفرستید تا این تعامل صورت گیرد با تشکر

 10. صالح صحابه تبريزي :گفت

  حاج آقا سلام عليكم. جناب الحسيني، يحتمل سورنسون ِ پي دي اف شده دم دستتون ندارين؟ ما يه مقاديري سورنسون لازم هستيم.
  ————–
  صادق: من از سورنسون فقط تابحال روابط بین المللش را دیده ام. و چیز دیگری از او ندیده ام و در حوزه کاری ام هم نبوده. بنابراین شرمنده شماییم. بدین جهت فکر کنم باید به دوستان آی تی و خصوصا هکران محترم مراجعه کنید! دوستان چینی هم در این زمینه می توانند خیلی راهگشا باشند!

 11. صالح صحابه تبريزي :گفت

  سلام عليكم مجدد. البته مقصود من كلان سورنسون بود كه فكر كردم شايد به اندازه ي كافي مشهور باشد و به اشتباه اون رو نياوردم. درباره ي حضرات هكر و اين ها، ما خودمون دست مون تو كاره يه جورايي، اما چيز خاصي پيدا نمي شه روي شبكه. اما خوب گاهي اوقات بعضي استاد ها چيز هايي دارند كه به دانشجو مي دن و خيلي نمي شه اون ها رو روي شبكه پيدا كرد. به هر حال دست شما درد نكنه و دم شما داغ!

 12. امید :گفت

  سلام
  «الگوی توسعه اقتصادی چین» را خوانده ای؟
  چگونه کتابی بود؟

 13. zabih allah :گفت

  با سلام. جهت ترجمه در زمینه کتاب هاب اقتصادی می خواستم یه کتاب در خور در حوزه اقتصاد بهم معرفی کنید. موضوعات جدید و مربوط به نظام های اقتصادی بهتر است. متشکرم.
  ممنون میشم اگه کتاب قابل دسترس باشه. چون بعضی از کتابا رو باید از سایت آمازون خرید که متاسفانه امکان خریدش نیست و فایل الکترونیکش هم موجود نیست.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s