راهکارهای موجود برای نفت و اقتصاد ایران

هر طرح علمی که مبتنی بر مطالعات تئوریک و پشتوانه نظری قدرتمند است، اگر از نوع سنخ آرمانی وبری نباشد، و ادعای عملیاتی شدن را داشته باشد، باید امکان اجرایی شدن را به صورت جد بعنوان یکی از فاکتورهای مهم و **شرط های لازم** در خود تعریف کند و بتواند آن را به لحاظ امکان توجیه نماید.
یک تئوری در علم اقتصاد وجود دارد بنام «تئوری بهینه دوم» . در این اصل بطور خلاصه به راهکاری که بهینه است، به این معنا که بهترین راهکار در میان راهکارهای موجود است؛ بهنیه اول(First Best)  می گویند و به راهکارهایی که بهترین راهکار نیستند ولی در شرایط موجود عملی هستند و بعبارتی بهترین راهکار با توجه به شرایط موجود و وضعیت بیرونی هستند؛ بهینه دوم گفته می شود. که این بهینه های دوم عملا بهترین و بهینه ترین پاسخ با توجه به قیود ابراز شده بر مدل هستند.
از این رو در خصوص مطالعات مربوط به ارایه راهکار برای نفت کشور و چگونگی مدیریت و هزینه آن در کشور نیز، این امر به جد صادق است. و اگر راهکاری امکان اجرا نداشته باشد، باید از همان ابتدا کنار گذاشته شود و اصلا به آن فکر نشود، چرا که ارایه راهکار برای یک معضل مشخص، با فلسفه ورزی های بی توجه به دنیای واقع و راهکارهای عالی خیالاتی و مبتنی بر ایده آل ها جور در نمی آید در ادامه این پست ها، همه راهکار ها را از این جهت و سایر شروط بررسی کرده و سعی می کینم راهکار بهینه دوم در اقتصاد ایران را بشناسیم.

ما چند راهکار مشخص برای نفت داریم که عبارتند از:
1- نفت را کاملا در
صندوقی نگهداری کنیم و سودش را یا تقسیم کنیم یا نکنیم.
2- اختیار نفت
را  به دولت بدهیم تا با تشکیل کمیته مشخصی برای تخصیص منابع نفتی اقدام کرده و به توسعه از بالا اقدام کند(تقریبا چیزی که با وجود سازمان مدیریت برنامه ریزی داشتیم)
3- نفت را به دست کمیته ای غیر دولتی بسپاریم تا خود
درآمدهای نفت را توزیع کند.
4- بخشی از نفت را میان دهک های پایین درآمدی
توزیع کنیم و بخشی دیگر را به امر توسعه از بالا اختصاص دهیم.
5- کل درآمد
نفت را مستقیما میان مردم توزیع کنیم و نقش تخصیص دهندگی و توزیع کنندگی را هم از دولت بگیریم.(اگر دوستان اقتصادی راهکارهای دیگری را دیده اند، بنویسند تا اضافه شود)
در پست های بعدی که مرتبا پست خواهند شد، هریک از این 5 راهکار را با توجه به شروط 7 گانه ذکر شده در پست های قبلی(+ و +) بررسی می کنم.

این نوشته در Economics, iran, محمدصادق الحسینی, نفت, کاتالاکسی ارسال شده و با برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

1 پاسخ برای راهکارهای موجود برای نفت و اقتصاد ایران

  1. Billybob :گفت

    I bow down humbly in the pserence of such greatness.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s