شروط لازمی که راهکار ارایه شده برای نفت باید داشته باشد-2-

ادامه از پست قبلی در این پست می آید و سپس هم یک نتیجه گیری در خصوص راهکار مختلف در پست بعدی خواهم داشت.

4- خارج از سيستم بازار عمل نمايد. اين گزاره بدين معناست که راهکار پيشنهادي نبايد ساز و کارِ بازار آزاد را مخدوش سازد. يعني نبايد موجب دخالت بيشتر دولت در اقتصاد گردد، نبايد خاصيت اکتشافي و علامت دهي قيمت ها را مخدوش سازد و نبايد سبب شود تا با تخريبِ بازارِ آزاد، سيگنال هاي اشتباه به بخش هاي مختلف اقتصادي فرستاده شود. اين گزاره با اين فرضِ حداقلي بنا شده است که در غالب موارد، در بازار آزاد، عوامل اقتصادي، کاراترين تصميمات ممکن را مي گيرند، و هر چه بيشتر به نقطه بهينه اجتماعي نزديک مي شويم. به نظر مي رسد که هم اکنون نه تنها غالب اقتصاددانان بلکه غالب سياستمداران و سياستگذاران کشور نيز با اين پيش فرض موافقت دارند. بعنوان مثال، راهکار پيشنهادي نبايد موجب باقي ماندن و يا گسترشِ سيستمِ يارانه اي وسيعي که موجب تخريب خاصيات علامت دهي و اکتشافي بازار آزاد شده است و هم اکنون اقتصاد کشور از آن در رنج است، شود. بنابراين اين گزاره نيز شرط لازمي براي هر راهکار پيشنهادي است که در صورت عدم رعايت آن، راهکار پيشنهادي، راهکاري قابل اعتنا نخواهد بود.

5- درآمد نفت را دست عده، گروه و يا نهادي متمرکز نسازد. اين گزاره بدين معناست که راهکار پيشنهادي نبايد به گونه اي باشد که تولي درآمد نفت به نهاد، گروه و يا سازماني خاص احاله نمايد. حال مي خواهد اين محل تمرکز، دولت باشد، يا هر سازمان و يا نهاد خصوصي و يا غيرخصوصي ديگري. چرا که تمرکز حجم عظيمي از رانت در يک نهاد خاص، في نفسه سبب شکل گيري گروه هاي فشار و چانه زني هرچه بيشترِ آنها براي نفوذ به اين سازمان و در نتيجه از دست رفتن اهداف ابتدايي مي شود که براي آن نهاد يا سازمانِ خاص تعريف شده بوده است. و از آنجايي که اجراي يک نظريه، بخشي از صحتِ آن را مي رساند، بنابراين لازم است تا هر راهکاري قبل از ارايه با اين محک مورد تجديد و اصلاح قرار گيرد.

6- پايدار و با ثبات باشد. هر راهکاري که براي خرج کرد نفت در اقتصاد ايران ارايه مي شود، بايد با سازو کاري تعريف شده و معين بتواند دوام و پايايي خود را علي رغم تغيير دولت ها و سياستگذاري هاي دولت هاي مختلف حفظ کند. در اين مفهوم، راهکار احتمالي بايد برگشت ناپذير باشد و با تغيير دولت ها،گروه هاي فشار رانتخوار و يا پشتيبانان سياسي مختلف نتوانند براحتي آن راهکار را استحاله کرده و يا تغييرات ماهوي در آن بوجود آورند. در اين معنا، و برعکس اتفاق ناگواري که براي صندوق ذخيره ارزي افتاد، راه حل پيشنهادي بايد چنان طراحي شده باشد که دولت و يا هر نهاد ديگري، قدرتِ اعمال تغييرِ ماهوي در آن را نداشته باشد، اين گزاره سبب مي شود تا راهکار پيشنهادي نه تنها ثبات بودجه دولت را تضمين نمايد، بلکه به اقتصاد کشور نيز آرامش و ثبات اقتصادي بخشد و آينده را براي عاملان اقتصادي پيش بيني پذير تر و ريسک فعاليت اقتصادي بلندمدت را کاهش دهد. در غير اينصورت(درصورت رعايت ننمودن اين شرط لازم براي ارايه راهکار)، راهکار پيشنهادي نه تنها موقت خواهد بود و براحتي توسط گروه هاي فشار، کنار گذاشته خواهد شد، بلکه نمي تواند موجب تغييرات بلندمدت و ماهوي در اقتصاد شود.

7- امکان اجرا داشته باشد. منظور از اين گزاره در وهله اول؛ اينست که راهکارِ پيشنهادي بايد به لحاظ آحاد اجتماع، راهکاري پذيرفته باشد و يا حداقل موجب شورش، جنگ داخلي و يا چيزهايي از اين دست نگردد. يعني در ميان مردم، ضديتِ معنادار و ضديتي که موجب عملي نشدن راهکار در همان ابتدا گردد، ايجاد ننمايد. و اما در وهله دوم؛ بايد به لحاظ عملياتي قابليت اجرا داشته باشد. بطور خلاصه راهکار پيشنهادي بايد از همان ابتدا ملاحظاتي در خصوص امکان عملياتي شدن، با توجه به دو وهله ذکر شده، در خود داشته باشد.

این نوشته در Economics, iran, محمدصادق الحسینی, نفت, کاتالاکسی ارسال شده و با , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

1 پاسخ برای شروط لازمی که راهکار ارایه شده برای نفت باید داشته باشد-2-

  1. رضا :گفت

    به عنوان يك دانشجوي اقتصاد بگويم كه خيلي منطقي بود. منتظر ادامه اش هستم. براي من بحث جذابي است هم دانشكده اي كه تابحال نديدمت!

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s