برنامه اقتصادی احزاب باید به چه سوالاتی پاسخ دهد؟

با توجه به پست پیشین و پیشنهاد دوست خوبم اسماعیل پیشبهار، همانطور که گفتم، رئوس اصلی که هر برنامه اقتصادی که احزاب ارایه خواهند کرد، باید داشته باشد را در این پست ذکر می کنم. متاسفانه یکی از معضل های حرکت های سیاسی در ایران اینست که همه و همه سیاستمداران، هیچ گاه قبل از انتخابات برای روشن کردن مواضع خود بصورت دقیق و اصولی کاری(هزینه ای) نمی کنند و همه برنامه های مشخص خود را به آینده(به امر محال) موکول می کنند. در همین راستا لازم است تا با حرکت هایی شبیه به این، احزاب و گروه ها عملا خود را ناچار از تهیه یک مانیفست مشخص اقتصادی و البته سیاسی و فرهنگی و اجتماعی ببینند. در این جهت، شاید این اولین قدم باشد که امیدوارم دوستان کامل اش کنند.
برنامه ذکر شده در عرصه اقتصاد باید شامل موارد زیر باشد:

نیاز است تا هر حزب و گروهی در همان ابتدا روشن سازد که اعمالش در هر حوزه از چه آبشخور فلسفی-سیاسی سرچشمه می گیرد. و به روشنی مشخص کند که بطور کلی از چه زاویه ای به افراد، جامعه، اقتصاد، سیاست و فرهنگ و … می نگرد. پس از این که خطوط کلی اندیشه خود را روشن نمودند، بصورت مصداقی در حوزه اقتصاد باید در مورد سوالات و حوزه های زیر بصورت مشخص برنامه و نظر و دیدگاه خود را بیان کنند.

آن موضوعات به ترتیب اهمیت عبارتند از:

1- اولین و ریشه ای ترین مشکل اقتصاد ایران را چه می دانند؟ آیا راه حلی برای آن دارند؟

2- نقش نفت در اقتصاد را چگونه می بینند؟ و چه برنامه ی مشخصی برای تغییر جایگاه نفت و گاز در ساختار اقتصاد ایران دارند.

3- نظرشان در خصوص نقش دولت در اقتصاد ایران و جایگاه بازار آزاد بصورت مشخص چیست؟ (حرف های کلیشه ای هم ممنوع!)

4- برنامه اشان برای بخش های گوناگون اقتصادی شامل بخش های زیر چیست؟ و اولویت بندی بخش های زیر چگونه است و چرا؟

a.بخش صنعت و معدن

b.بخش کشاورزی

c.بخش نفت و گاز

d.بخش خدمات

5- نظرشان در خصوص بودجه دولت و این که چگونه می خواهند آن را کاهش دهند؟

6- نظرشان در مورد تحلیل دلایل تورم در ایران چیست؟ برنامه اشان برای کاهش تورم و جلوگیری از افزایش حجم نقدینگی چیست؟ (بهمراه توجیه عملی آن)

7- جایگاه نرخ بهره در قاموس آنها کجاست و آیا از نظر آنها قابل دستکاری هست یا نه؟(حتی در موارد اضطراری) و نیز اینکه چگونه می خواهند سیستم بانکداری را در ایران متحول سازند؟ سیستم مطلوب بانکی از نظر آنان چه سیستمی است؟ آیا به بانک مرکزی مستقل معتقدند؟

8- چه نگاهی به سرمایه خارجی دارند؟ برنامه صریح ایشان در خصوص سرمایه خارجی و حتی چگونگی بازگرداندن سرمایه های داخلی فراری چیست؟

9- نظرشان در مورد آموزش دولتی در ایران چیست؟ برنامه مشخص اشان برای آموزش در کشور چگونه است؟ خیلی مهم است که احزاب هم در خصوص آموزش عالی و هم در خصوص آموزش و پرورش برنامه ای منسجم و درست و حسابی را ارایه کنند؟

10- بیکاری فزاینده در کشور را چگونه می خواهند در کوتاه مدت تخفیف دهند؟ آیا اصلا نیازی هست تا در کوتاه مدت بیکاری کاهش یابد؟

11- سیاستشان در خصوص بازار ارز و آزادسازی این بازار چیست و خلاصه چه برنامه ای برای این بازار دارند؟

12- دلایل گرانی مسکن را چه می دانند؟ آیا این گرانی لزوما بد است؟ اگر چنین است برنامه اشان برای بخش مسکن چیست؟ آیا از نظر ایشان باید دولت در این عرصه دخالت کند؟

13- آیا این روند خصوصی شدن(40 درصد سهام عدالت و 20 درصد دولت) را موثر و درست می دانند؟ اگر نه چه برنامه ای برای اصلاح آن دارند؟

14- تا چه میزان به آزادسازی اقتصادی معتقدند؟ برای افزایش آزادی های اقتصادی و آزاد سازی های اقتصادی چه راهکارهایی را اندیشده اند؟

15- قوانین کشور خصوصا قوانینی همچون قانون کار را چگونه می بینند؟ قانون مطلوب از نظر آنان چه قانونی است؟ برنامه اشان برای تغییر قوانین چیست؟

16- نظرشان راجع به تامین اجتماعی، بیمه های بازنشستگی و دولتی یا خصوصی بودن آنها چیست؟ چه برنامه ای برای آنها دارند؟

17- نظرشان راجع به بهداشت عمومی، و دولتی بودن بخش بهداشت چیست و چگونه می خواهند این سیستم را متحول سازند؟

18- نظرشان راجع به حجم عظیم یارانه ها در اقتصاد ایران و تاثیرات آن بر اقتصاد چیست؟ برنامه اشان برای تغییر این روند چیست؟

19- در خصوص استراتژی اشان در اقتصاد، آیا به رشد اقتصادی اولویت می دهند یا به توسعه اقتصادی؟ چرا؟ (کلیشه ممنوع!)

20- اگر برنامه های اقتصادی که در بالا ذکر شد با برخی از مقاومت های از درون حاکمیت و برخی مقاومت های پوپولیستی مردمی روبرو شد تا کجا حاضرند هزینه بپردازند؟ یعنی کدام برایشان بیشتر حایز اولویت است: کوتاه مدت یا بلندمدت(با این فرض که برنامه هایشان برنامه هایی اصولی و درست است)

اگر بنظرتان چیزی باید اضافه شود، بفرمایید…

ویراست اول: بندهای16، 17، 18 و 19 اضافه شدند.

این نوشته در iran, politics, محمدصادق الحسینی, کاتالاکسی, سیاسی ارسال شده و با , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

5 پاسخ برای برنامه اقتصادی احزاب باید به چه سوالاتی پاسخ دهد؟

 1. اسماعیل پیش بهار :گفت

  صادق جان چند وقتی بود که منتظر این پستت بودم.
  به نظرم می شه برخی از سوالات را با هم ترکیب کرد یا برخی دیگر را جزئی تر پرسید. هرچند که خیلی خوب موارد اصلی را پرسیدی فقط بخش بیمه و صندوقهای بازنشستگی رو از قلم انداختی این هم از سوالات مهم است.
  کاش شورای نگهبان این سوالات را رو برگهایی می نوشت و از کاندیداهای مجلس و ریاست جمهوری امتحان می گرفت. نمی دونم سوالاتی که شورای نگهبان می پرسد چی است و پاسخ هایی که می خواد بشنود کدام است. در کشور های غربی هر کس که نامزد ریاست جمهوری یا یه انتخابات مهم می شه به یه سری از این قبیل سوالات کاملا شفاف پاسخ می ده و کسایی که رای میدن اکثرا می دونن چرا به فلان نامزد یا حزب خاص رای میدن.
  ولی حالا که این شورا این کار رو نمی کنه من پیش نهاد می کنم این ها رو بذاری تو یه صفحه مجزا مثل مانفیست نفت، تا حداقل برای ثبت در تاریخ بماند که «مسئله این است» !!!
  ———————————
  صادق: آره … با این که بحث بیمه در ذهنم بود فراموش کردم. مرسی از تذکر بجایت. اما در مورد شورای نگهبان که فکر میکنم که شوخی می کنی!!! بابا نظارت استصوابی کم نیست؟؟!! باید امثال ما با میدان دادن به این نوشته ها و حرکت ها آن را به یک اجبار عرفی تبدیل کنیم که بهترین نوع چک و اصلاح را به همراه دارد.

 2. ماکان :گفت

  تو ایران مگه چیزی به نام حزب هم داریم!!
  ———————–
  صادق: درست می گویی! باید مفصل در اینباره صحبت کنیم. پستی در این خصوص خواهم نوشت.

 3. محمود :گفت

  سلام صادق جان
  نکات خوبی را اشاره کردی ولی به قول اسماعیل برای درج در تاریخ خیلی خوب است چرا؟

  ببین صادق جان به نظر من هیچ حزبی حداقل از جانب اصلاح طلبان حال انجام دادن این کار را ندارند البته آقای کروبی رو نمی دونم چون اخیرا می خوان یه کارایی بکنند ولی امیدی نیست به اینا چرا که اینها نه فکر مدون دارند و نه حتی بلد هستند که در قالب حزبی کار کنند و فقط در حد حرف هستند که می گویند تحزب ! فکر می کنند که اگه با دیگران احتلاف سلیقه داشته باشند باید سریع یه حزب بزنند بعد که نتونستند بطور تشکیلاتی کار کنند می گویند که چرا در کشور ما از تحزب دفاع نمی شود !!
  از طرف دیگه به نظر من از اون طرف قضیه ثابت شده که دست راستی ها از ایده های عملی بدشون نمی آد و سریع این ایده ها را می قاپند ولی چون بلد نیستند و افکارشون رو غبار های نا آگاهی گرفته فقط سطح را می بینند و خلاصه گند می زنند به چنین اید ه هایی !
  منتها یه خوبی داره این کارها که فرایند انتظارات را جا میندازه و به نوعی به این سمت پیش خواهد رفت که اگر مردم ، نخبگان و دانشگاهیان مطالبه ای دارند در قالب های علمی و مدون طلب کنند که از این منظر مفید خواهد بود. و وظیفه ما هم به نظر من در حال حاضر جا انداختن این روش هست که باید از همین جاها شروع کرده و به سطح اطرافیان و و و برسد.
  از نظر من بند های 9 و 16 خیلی جالب بودند
  به نظر من هر گروه یا حزبی باید تیم اقتصادی تدوین کننده برنامه و تیمی که می خواهند برای اجرا معرفی کنند را حتما به مردم بکند که چه کسایی هستند این اکیپ اقتصادی! یادم هست اون اوایل قبل از انتخابات راست جمهوری آقای کروبی یه سایت به راه انداخته بود ازش یه سوال کردم و یه پیشنهاد که به من گفتند به مشاوران اقتصادی می دهم برای بررسی من گفتم که چه کسایی هستند این مشاوران ولی دیگه جوابی ندیدم!!
  ارادت
  —————————————-
  صادق: موافقم. فقط آن که راجع به حزب و دلایل بی رمقی آن در ایران فکر می کنم باید فکر کرد. سعی می کنم چیزی در این باب بنویسم. شما هم نظری داشته باشی در خدمتیم.

 4. ماکان :گفت

  مرسی از توجه ات و کامنت بلند بالات! خوب من چون تازه یه ترم هست که وارد قضایای مدیریت و اقتصاد شدم چرت و پرت هام طبیعیه! بهرحال کامنتت رو توی پست آوردم که بقیه هم بخوننش!
  —————-
  صادق: با عرض معذرت این کامنت به اسپم باکس رفته بود. مرسی در این باره خواهم نوشت

 5. بازتاب: مسئله این است! « یادداشتهای یک اقتصاد خوانده

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s