نقد مقاله دکتر تقوی

دوستان با تقلب! فهمیدند که این مطالب از آن کیست: دکتر مهدی تقوی استاد باسابقه دانشگاه علامه طباطبایی!این مقاله آنقدر آشفته و درهم برهم است که واقعا نقد آن هم سخت است و هم آسان!! در ادامه نقد خود را با سعی رعایت سادگی و اختصار می آورم:
ایشان فرموده اند که:زماني كه اقتصاد كشور پويا نشود، توليد رشد نكند و براي گذران زندگي به دنبال واردات كالا باشد، تورم كاهش نخواهد يافت….
به کار بردن عبارتی که هر یک معنای خاص خود و بار مفهومي خاص و متفاوتی را دارد، بدون آنکه چندان به مفاهیم و بار معانی این لغات بیاندیشند، متاسفانه بین نویسندگان ما بسيار مرسوم است. این پاراگراف هم از همین درد در رنج است. اینکه «تا زمانی که تولید رشد نکند، تورم کاهش نخواهد یافت» هرچند تقریبا برای افق بلندمدت، گزاره درستی است اما متاسفانه هیچ چیز در شناخت تورم به ما نمی دهد. آنچه باید توسط ایشان روشن می شد اینست که دلایل رشد نکردن تولید در ایران چیست؟ در ضمن مگر رشد اقتصادی (رشد تولید) در مراحلی با خود تورم را در پی ندارد؟ افزایش سرمایه گذاری که مستلزم افزایش تولید در جامعه است مگر سبب افزایش قیمت های کالاهای سرمایه ای مثل ماشین آلات و غیره نمی شود که اگر اینها با افزایش حجم پول حمایت شوند مگر تورم بوجود نمی آید؟ مگر در طول تاریخ کشورهایی که رشدهای بالایی داشته اند، غالبا تورم های بالایی را هم به همراه این رشدشان تجربه نکرده اند(همانند چین و ترکیه)؟ و… پس چگونه می توان حکم کلی به این صورت صادر کرد؟!!
از سوی دیگر ادعا شده است که «تا وقتی برای گذران زندگی به دنبال واردات باشیم، تورم کاهش نخواهد یافت». که گزاره ای کاملا غلط و نادرست است و هر دانشجوی سال اولی اقتصاد هم این را می داند که اگر واردات افزایش پیدا کند، تورم کاهش پیدا خواهد کرد. چرا؟ چون مقداری از پول داخلی کشور که باید صرف خرید کالاهای موجود داخلی می شد، صرف خرید کالایی از خارج از این مجموعه شده است. این به این معنی است که پولی که می توانست تقاضا برای کالا در داخل کشور ایجاد کند از گردونه خارج شده است و بقول اقتصادی ها؛ نشت کرده است به بیرون. که این نشت کردن سبب می شود تا با حجم موجودی از کالاها، پول کمتری برای خریداری آنها موجود باشد و در نتیجه تورم روی کالاهای داخلی کاهش یابد. پس ربط دادن تورم با واردات کاملا بی ربط و بلاموضوع است.
ایشان مرقوم کرده اند:“عدهء زيادي نيز معتقدند، دولت بايد حجم پول را كم كند تا تورم كاهش يابد، در حالي‌كه ارتباط تورم و حجم پول، كم‌تر از ارتباط تورم با عرضهء كالاست
“…..” این ادعا، ادعای بسیار بزرگی است! و برای آن باید کلی دلیل و مدرک و مستندات جمع اوری کرد. که البته تابحال من ندیده ام کسی در دنیا توانسته باشد این ادعا را اثبات کند. در حالی که اردوگاه پولگرایان برای پولی بودن تورم، مستندات بسیاری جمع کرده اند و خیلی با قوت از این تئوری دفاع می کنند. اینکه ایشان چگونه این ادعا را کرده اند؛ من نمی دانم!(برای درک ابتدایی از مفهوم تورم می توانید به این پست مراجعه کنید)
ایشان گفته است:»در حال‌حاضر، افزايش تقاضا در كشور، واردات را افزايش و توليد را كاهش داده است و در نتيجه، قيمت‌ها روند صعودي به خود گرفته‌اند» ایشان در این بند ادعا کرده اند که تورم در ایران بقول اقتصادی ها، ناشی از فشار تقاضا است. که من در این پست و این پست توضیح داده ام که هر تورمی، چه فشار هزینه و چه فشار تقاضا، باید منشاء پولی داشته باشد مگرنه نمی شود به آن تورم اطلاق کرد. به این معنا که نمی تواند دوام داشته باشد.
همچنین این هم از نوشته های ایشان است که:»براي كاهش سطح قيمت‌ها و تورم بايد افزايش ظرفيت توليد را در كارخانه‌هاي صنعتي و توليدي تداوم بخشيده و در صورت لزوم براي افزايش اين ظرفيت، به فكر ايجاد كارخانه‌هاي جديد باشيم اما در اقتصاد ايران بخش خدمات بيش از توليد، فعال بوده و رشد كرده است
.“ در همین چند خط آنقدر سخنان بی معنایی امده است که واقعا جای تعجب است. چه کسی باید{!!} ظرفیت تولید در کارخانه ها را افزایش دهد؟؟! مگر این کارخانه ها خودشان توانایی شناخت بازار را ندارند و مگر نمی بینند که تقاضای بیشتری روبروی کالایشان وجود دارد(طبق ادعای ایشان که بالکل ادعای غلطی است که در آینده در خصوص آن خواهم نوشت) و مگر در اینصورت خودشان برای حداکثرسازی سود خودشان، تولیدشان را افزایش نمی دهند؟! {باید} یعنی چه؟ اگر اینطور که شما می گویید تقاضا برای کالاها بالا رفته باشد، خود تولیدکنندگان این کار را انجام می دهند و نیازی به «باید» نیست. اما اگر منظور ایشان اینست که دولت باید بخشنامه بفرستد که باید ظرفیت ها افزایش یابد و از اینگونه حرف ها که خب سی سال و اندی است که دولت ما این کار را می کند و نتیجه آن هم مشخص است! فکر می کنم این عبارت از «ذهن دولت زده» ایشان ناشی می شود که فکر می کند دولت اولا توانایی این کار را دارد و ثانیا این کار به خیر و صلاح{!!} اقتصاد ملی است!
اما در همین عبارت ایشان فرموده اند که :»در اقتصاد ایران بخش خدمات بیشتر از بخش تولید رشد کرده است» و با این نگاه منفی به بخش خدمات که یکی از مهمترین بخش های اقتصادی است، گویا که تورم ما ناشی از اینست که بخش خدمات بیشتر رشد کرده است! در حالی که بخش خدمات هم مانند بخش تولید، محصول تولید می کند و در اختیار مصرف کنندگان می گذارد و در تمام جوامع صنعتی هم حجم بخش خدمات بسیار بیشتر از بخش تولید است. اینکه چرا نگاه منفی به خدمات که مربوط به برخی نظریات نخ نما شده دهه 40 و 50 است در ایران هنوز جایگاه دارد، سوالی است که من جوابش را نمی دانم!

به حامد قدوسی عزیز هم بگویم که آقا خودت دست به کار شو و آن مقاله جهانی سازی دکتر را به چالش بکش که من سرم واقعا شلوغ است. اگر این کار را بکنی، خدمت بزرگی به بشریت کرده ای!!

این نوشته در محمدصادق الحسینی ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

16 پاسخ برای نقد مقاله دکتر تقوی

 1. . Farzanegan :گفت

  صادق جان
  شیخ اصلاحان طرح شما را مطالعه کرده و فکر کنم در انتخابات آینده بخواد مطرحش کنه …

  » دبيرکل حزب اعتماد ملي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا هنوز روي حرف تان مبني بر 50 هزار تومان براي هر ايراني هستيد، گفت؛«اين طرح طرفداران بيشتري پيدا کرده و افرادي که آن موقع مخالف بودند حالا موافق هستند و به طور مثال آقاي عبدي و ديگراني که رشته شان اقتصاد است و پيش از اين مخالف بودند حالا مي گويند بايد به صورت دلار داده شود.»

  http://www.etemaad.com/Released/86-08-05/103.htm
  ———————
  صادق: ها ها ها. آقا خبر ندارند كه دفاع از اين طرح ربطي به نظر و طرح ايشان ندارد چرا كه ايشان حتي نمي خواست يارانه ها راهم قطع كنه!! ولي باز خوبه كه به اقتصاددان ها ارجاع ميده!

 2. محمود :گفت

  سلام صادق جان
  لینک هایی که گذاشتی کار نمی کنه!!
  ——————-
  صادق: آقا محمود هر كاري مي كنم درست نمي شود. سعي مي كنم تا شب درستشان كنم. مرسي
  پس نوشت: هر کار کردم درست نشد که نشد؛ نمی دانم چه مشکلی پیدا کرده است. ولی دوستانی که می خواهند دسترسی داشته باشند می توانند به دو پست تورم چگونه پدیده ایست مراجعه نمایند.

 3. Farzanegan :گفت

  صادق از این فرصت طلایی استفاده کن! مانیفست رو به دفتر شیخ بفرست . بعید نیست به عنوان مشاور اقتصادی برای انتخاباتش باشی … ما رو هم یادت نره!
  ————————-
  صادق: من كه تو رو مي دم بعلت مخالفت با طرح مردمي و …. توزيع مستقيم نفت، و نيز بدليل مداومت بر اين مخالفت، به زندان بيافكنند و اگر توبه نكردي هرچه ديدي از چشم خودت ديدي!!

 4. Farzanegan :گفت

  تورم با واردات کاملا بی ربط و بلاموضوع است!

  *صادق الحسینی*
  تعجب آور است این حکم صادق عزیز. یکی از عوامل موثر در افزایش قیمتهای داخلی , تورم در کالاهای وارداتی است. دقیقا به منظور ارزیابی اثر تورم وارداتی بر سطح قیمتهای داخلی است که کنترل شاخص قیمت واردات import price index برای ما اهمیت بسیار دارد چرا که افزایش این شاخص برای اقتصاد ایران سیگنال افزایش CPI در دوره های آتی می باشد.

  for more info see:
  2. How are the Import/Export Price Indexes used?
  http://www.bls.gov/mxp/ippfaq.htm#item10
  ———————
  صادق: من هم اینها را می دانم! ولی محمدرضا من حرفم چیز دیگری بود. من پس از اینکه از قول دکتر عرض کردم که افزایش واردات باعث افزایش تورم خواهد شد نتیجه گرفتم که :»پس ربط دادن تورم با واردات کاملا بالاموضوع است!» این به آن معنا نیست که تورم و واردات ربطی به هم ندارند! بلکه به این معناست که با توجه به صغری و کبری که دکتر چیده است، افزایش واردات به هیچ وجه باعث افزایش تورم نمی شود. اما اینکه افزایش قیمت کالاهای وارداتی چه اثری بر تورم داخلی می گذارند بحثی است که جای شک و شبهه ندارد! ولی موضوع بحث من نبوده است و میتوانیم در پستی جداگانه در این مورد بنویسیم. ولی شاید بهتر بود می گفتم که :»پس ربط دادن افزایش تورم با افزایش میزان واردات(در این شرایط) بلاموضوع است» . مرسی

 5. اسماعیل پیش بهار :گفت

  صادق جان چند تا نکته مجزا:
  1- در مورد پستی که در مورد تورم نوشته بودی و مثال اقتصاد دو کالایی را مطرح کرده بودی برای اینکه آن توضیح کاملتر شود بد نیست که در مرتبه بعدی یک مدل سه کالایی فرض کنی بطوری که در این اقتصاد سه کالای گندم، جو و طلا وجود داشته باشد و کالای گندم و جو مستقیما قابل مبادله با یکدیگر نباشند -یعنی اول باید به طلا تبدیل و سپس به کلای دیگر تبدیل شوند- بقیه شرایط کاملا همان شرایط مدل قبلی باشد مانند حالت قبلی در این مدل سه کالایی هم افزایش قیمت یک کالا منوط به کاهش قیمت کالای دیگر است. در این حالت این طلا -یا همان پول- است که ارزانتر می شود و کالای دیگر گران تر می شود با این تفاوت که در این حالت دو کالای دیگر هر دو (گندم و جو) می توانند همزمان گران تر یا ارزان تر شوند( این هم زمانی مهم است). فکر کنم مقایسه مدل سه کالایی و دو کالایی بهتر اثر پولی تورم را نشان می دهد.

  2- صادق اگر آن انیمیشن آموزشی را که آدرس داده بودم دیده باشی و آن سایت را مطالعه کرده باشی به خوبی نشان می دهد که بانک مر کزی اروپا ECB یکی از مهمترین وظایفش را کنترل حجم پول معرفی می کند و هدفش مهمش را کنترل inflation و deflation می داند

  3- برای فرزانگان عزیز، آری در مورد شاخص قیمت درست می گویید ولی این جا بحث در مورد میزان واردات است نه قیمت کالای وارداتی

  خواستم قدری بیشتر توضیح بدهم و چند نکته در مورد اثرات طرحت داشتم که بماند برای یک وقت دیگر.
  ——————-
  صادق: مرسی آقا اسماعیل.

 6. اين طور معلوم مي شود كه همانند دنياي سياست كه بايد سني براي بازنشسته شدن سياستمداران تعيين شود در محيط دانشگاهي نيز با اين سرعت پيشرفت علوم، بايد براي بازنشستگي زودهنگام برخي از اساتيد نيز چاره اي انديشيد.

  همه حرفهاي يادداشت روزنامه يك طرف و اينكه ”در اقتصاد ایران بخش خدمات بیشتر از بخش تولید رشد کرده است” يك طرف.
  نميدانم چه زمان موفق خواهيم شد اين ذهنيت منفي داشتن نسبت به بخش خدمات را از كله بعضي ها بيرون آوريم.
  —————
  صادق: از کله بعضی ها نمی شود چیزی را بیرون کرد، شاید باید کار دیگری بکنیم!!

 7. دادشاه. دانشجوی ارشد اقتصاد :گفت

  سلام صادق عزیز.
  یکی از مصائب بزرگ مملکت ما وجود بعضی از این انسانهایی است که به خود اجازه می دهند بدون آگاهی لازم هر چیزی را به زبان بیاورند. یکی از این انسانها همین مهدی تقوی است که من نسبت به اسمش حساسیت پیدا کرده ام. تا چندی پیش فقط مجبور بودیم اسم این آقا را بر روی بعضی کتابها ببینیم، ولی چند وقتی است به سراغ مقاله و مصاحبه هم می رود. حتماً میدانید که ایشان به صورت فله ای ترجمه هم انجام می دهد. ترجمه نظریه های رشد رومر را از ایشان حتماً دیده اید که خود احتیاج به ترجمه ای دیگر دارد. فکر کنم حالا به سراغ مصاحبه های فله ای آمده است. نمی دانم یک اقتصاد خوانده ، آن هم با مقام استادی، آن هم در دانشگاه علامه، چرا باید اینگونه بی مبالات صحبت کند؟ بعضی از اقتصاد خوانده های ما می خواهند ادای فریدمن را در بیاورند ولی نمیدانند ساده صحبت کردن با چرند گویی متفاوت است.
  ———————————
  صادق: بغیر از پاراگراف آخر با شما موافقم. ولی متوجه نمی شوم که روی صحبتتان در درآوردن ادای فریدمن با من است یا با دکتر تقوی! چون ایشان به هیچ وجه قصد ندارد که ادای فریدمن را در بیاورد. مگر مقاله را ندیدید»برخی می گویند که حجم پول در تورم….البته این عده نظرشان….» ایشان احتمالا هرشب فریدمن را لعن و نفرین می کند. ولی امثال ما دوست دارند که بتوانند نقش مثبت و مهمی را که فریدمن توانست در آمریکا داشته باشد، داشته باشند. بهرحال از نظرت متشکرم. در ضمن اگر تصور می کنی که توان ساده نوشتن در من نیست و احتمال دارد به چرند گویی بیفتم، اگر تذکر دهی خوشحال می شوم. چرا که من فکر می کنم مشکل امثال دکتر تقوی ساده نوشتن نیست، بلکه رخوت و نخواندن است.

 8. دادشاه :گفت

  سلام صادق عزیز
  فکر کنم منظورم را بد بیان کردم. منظور من این بود که بعضی از اقتصاد خوانده های ما وقتی می خواهند مسائل پیچیده و علمی اقتصاد را به زبان ساده برای مردم بیان کنند بی مبالاتی می کنند و دقت کافی را به خرج نمی دهند، همانند همین مقاله دکتر تقوی. حتما می دانید که یکی از هنرهای فریدمن همین نکته بود. منظور من بحث درباره علل تورم و دیدگاه دکتر تقوی نبود، چون اصلا مشخص نیست ایشان دقیقا منظورش چیست و هر کسی هر چه بخواهد می تواند برداشت کند. در ضمن من هم دوست دارم کسانی مثل شما و بعضی از دیگر دوستان ، مسائل اقتصادی را به صورت درست و ساده بیان کنید تا من و همه علاقمندان اقتصاد بهره ببریم.

 9. رضا شهسوار :گفت

  با سلام
  شما خودت مي گويي دكتر تقوي . از دكتر تقوي بيشتر از اين انتظار نمي رود .

 10. niloo :گفت

  سلام.بهتر بود اول مقاله دکتر را ذکر میکردید بعد نقد! البته معلومه که خودتون هم دقیقا نمی دونید نویسنده مقاله کی بوده!!
  نقد به شرطی که از روی قرض شخصی یا…..نباشه خوبه اماانگار شما و دوستانتان دارید فقط قصد عیب جویی دارید!!!!!!!این کارشما بنیاد اقتصاد راکه روی مفهوم «ارزش گذاری» است خدشه دار میکنه این اصل را که دیگر قبول دارید!! من هم اقتصادی ام ،هم ارشدی،هم علامه ای(لیسانس)،اما از نقد شما بیشتر خنده ام گرفت تا مقاله ی نخونده ی دکتر!!!!!!!
  شما به چند نکته در درسهای اقتصاد توجه نکردی:1.هرچیزی را ما در» دوره زمانی» میسنجیم…بله رشد تورم دارد اما تا زمانیکه افزایش تقاضای کل با شیفت عرضه به راست(افزایش تولید) به تعادل مجدد برسد.تورم نمی ماند،ما 20 ساله در همین مرحله موندیم !!!(مثل حمایتمون از صنایع نوپا که دوره حمایت هیچ وقت به دوره رقابت نمی رسه! )بخش خدمات ماهم آنقدر بزرگه که مردم بجای کار تولیدی فقط به فکر دلالی اند…شما بگو در بازار بدون تولید مناسب،وفور دلال به چه دردی میخورد؟؟ =افزایش بی قاعده قیمت،فسادو…. 2.عرضه و تقاضای کل -بازار کار و تعاداها را از منبعی بخون که فقط تقاضای کلش نست که افزایش می یابد ، عرضه اش هم شیفت میکنه!!!!منم مخالف دکتر بودم اما پای حرفها و دلایلش نشستم….بدفهمی هام رفع شد…امتحان کنید!لطفا بگید کدام دانشگاه هستید،با کی خردو کلان گذرانده اید و در چه مقطعی هستید،متشکرم)
  ——————————
  صادق: اولا که مقاله دکتر را ذکر کرده ایم!! شما اگر پست را دقیق می خواندی متوجه می شدی که مقاله دکتر هم در بخش نظرات لینکش امده است!دوما من نه قرضی از دکتر گرفته ام نه قرضی داده ام!! در ضمن غرض شخصی هم نسبت به ایشان ندارم فقط برایم مایه تعجب بود که چرا استادی که من به عنوان استاد خوبی می شناختم اینقدر بی در و پیکر مقاله بنویسد!
  سوما اینکه شما خنده اتان گرفت یا گریه اتان، به من ربطی ندارد، هرجور راحتید!
  رابعامن نمی فهمم که چگونه کار ما بنیاد اقتصاد را به لرزه در آورده است! شما این خدشه را دیدید، ایول!
  خامسا عزیز من شماره 1- ات که کلا هیچ ربطی به نقد من ندارد، من هم این را می دانم ولی برو مقاله دکتر را بخوان بعد این استدلال را مطرح کن .
  سادسا در مورد بخش خدمات، شما ظاهرا معنای بخش خدمات را درک نمی کنید همچنین نمی دانید که صرفا حدود 50 درصد جمعیت شاغل در بخش خدمات مشغولند و …
  دیگه بلد نیستم عربی بشمارم! ولی نمی فهمم که دلالها چگونه سبب فساد و افزایش قیمت ها می شوند!؟؟ شما تحلیل هایی که در تاکسی ها مطرح می شود را به جای کتابهای درسی اشتباه گرفته اید متاسفانه.
  خانم یا آقای محترم اینکه من در کدام دانشگاه هستم در بخش درباره من آمده است در ضمن اینکه با چه کسانی خرد و کلان گذرانده ام هیچ ربطی به موضوع ندارد، هرچند با کسانی بوده است که بسیار مطرح هستند. ولی در خرد من کتاب های واریان، هندرسون مزخرف،فیلیپس، پیندیک، فرگوسن و کمی هم از لیارد خوانده ام در کلان هم رومر، برانسون، فیشر، مادرن گاید اسنودن، و قدیری را خوانده ام.
  بهتر است کمی بیشتر تامل کنید در باب تورم و …..
  متشکرم

 11. niloo :گفت

  سلام.مثل اینکه از حرف مخالف زیاد خوشت نمیاد!بدجوری عصبانیت کردم؟ولی من منظوری نداشتم،ببخشید اگه ناراحتت کردم ،نظرات غیرمنصفانه تون راجع به دکتر واقعا ناراحتم کرد-ازاصل ارزش هم منظورم همینه!-من مقاله رو پیدا نکردم وگرنه حتما میخوندم بعد نظر میدادم(انگار فیلتره)…به حرف تو تاکسی هم استناد نمیکنم(و بهتره از این به بعدکمی مودب تر و بهتر صحبت کنیم!) به نظرم توی یکی از روزنامه ها کار میکنی، پس باید خوب بدونی که کشور ما توی همه مسایلش بدفهمی داره..آنچه به ما یاد دادند-منظور دکتر هم همین خدمات است-اینه که بخش خدمات ،رابط تولید و مصرف کننده است،واسطه دو بخش بازار(اقتصاد کلان ،جریان دایره وار تولید ودرآمد-ص35 برانسون-) اما توی ایران بخش خدمات خودش یک شبکه تشکیل داده که علاوه بر توزیع کالا،قیمت کالا را از واسطه اول تا آخر n تومن افزایش میدن-در حالیکه کاربسیاری شان هیچ کمک کننده که به اقتصاد نیست،….فقط باعث افزایش قیمت ها میشن،(یکی از دلایلی که انگیزه تولید نداریم)خود این باعث فقیر شدن یک عده و ثروتمند شدن عده دیگر(دلال ها) میشه..لذا وقتی توزیع درآمد نابرار شد فساد هم ایجاد میشه،تعداد افرادیکه تمایل به درآمدهای بالا دارن هم زیاد میشه،دزدی و…هم زیاد میشه (احتمالا ما برای بحث با هم، به دیکشنری احتیاج خواهیم داشت! )اصولا مسایل اقصاد تنها به حوزه خودشان ،اثر ندارند…………من در باب تورم هنوز مدل های رشد را نخوندم اما قبول کن تورم زیاد و دایمی ما بخاطر رشد ما نیست ،بخاطر بیمار بودن اقتصادمونه.ما در تولید کالا یا حتی حوزه قابل رقابت بودنشان در بازار های بین المللی-حتی داخلی- اثر چندانی از رشد تولید نمی بینیم
  ——————-
  صادق: دوست محترم یا محترمه؛ من از حرف مخالف بدم نمی آید، ولی مهم اینست که ادله مخالف چقدر محکم باشند، حرف هایش چقدر مبتنی بر مبانی اولیه منطق باشند و نیز اینکه با چه لحنی بیان شده باشند. پس مهم مخالفت نیست، مهم اینست که مخالف چقدر حرف برای گفتن دارد و چقدر خواسته و توانسته است طرفش را به چالش بکشد. به نظر من نظر شما نه تنها از هیچ مبانی خاصی پیروی نمی کرد، بلکه حتی متن مرا هم درست نخوانده بودید. اینکه می نویسید:»بهتر بود اول مقاله دکتر را ذکر میکردید بعد نقد» خوب مشخص می کند اصلا متن حتی درست ندیده اید که بتوانید ببینید که من به مقاله ایشان لینک داده ام یا نه!
  من در آنجا هم گفتم اینکه شما چگونه نیت سنجی می کنید و می فهمید که من غرض شخصی دارم را واقعا نمی فهمم. من یک کلمه درباره شخصیت ایشان، و چیزهایی از این قبیل جسارت نکردم صرفا بیان کردم که این سخنان چرا ایراد دارند. شما بهتر بود بجای اینکه جویای این باشید که من با چه کسانی خرد و کلان پاس کرده ام! دنبال این می بودید که انتقادات مرا پاسخ دهید. کار سختی نبود! حالا بر میگردم به ایرادات محتوایی تر: {در ضمن من در هیچ روزنامه ای کار نمی کنم! فقط گاهی اوقات به برخی روزنامه ها مقاله می دهم!}
  1-اگر شما این را یاد گرفته اید واقعا مایه تاسف است(این را بدون هیچ غرض شخصی می گویم) که :»بخش خدمات ،رابط تولید و مصرف کننده است،واسطه دو بخش بازار(اقتصاد کلان ،جریان دایره وار تولید ودرآمد-ص35 برانسون-)» اولا که نه در صفحه 35 بلکه در هیچ کجای برانسون نمی توانید این جمله را که شما گفته اید پیدا کنید!!! بخش خدمات در تمام کتاب های کلان همانند بخش تولید در نظر گرفته می شود و برانسون شما هم در همان جریان دایره وار تولید کالاها را در کنار خدمات آورده است. البته حدس می زنم شما یک اشتباه بزرگ کرده باشید و خدماتی که در جریان دایره وار خانوارها به بنگاه ها ارایه می دهند را معادل بخش خدمات گرفته باشید که واقعا فاجعه بزرگی برای یک اقتصادخوانده است و امیدوارم چنین نباشد!!!{دلیلش را هرکه اقتصاد اندکی بداند متوجه میشود. فکر میکنم نیاز است تا نگاهی به تعریف بخش خدمات بندازید}
  2-گفته اید که :»توی ایران بخش خدمات خودش یک شبکه تشکیل داده که علاوه بر توزیع کالا،قیمت کالا را از واسطه اول تا آخر n تومن افزایش میدن-در حالیکه کاربسیاری شان هیچ کمک کننده که به اقتصاد نیست،» من واقعا این جمله را نمی فهمم. بخش خدمات چه فرقی با بخش صنعت و کشاورزی دارد که سبب چنین چیزی می شود؟! {البته در نگاه شما} ولی من چیزی را که سبب افزایش قیمت خدمات می شود را برایتان بازگو می کنم تا بدانید که این بخش خدمات نیست که این کار را می کند بلکه این یک نظریه پذیرفته شده اقتصادی است که در کشورهای نفت خیز، قیمت کالاها و خدمات و کلا کالاهای untradable قیمتشان بصورت یک مکانیسم با افزایش قیمت نفت افزایش می یابد. و این نظریه هم نظریه بیماری هلندی است که می توانید به ادبیات وسیعی که دارد نگاهی بیندازید تا دیگر به همین راحتی برای خود نظریه صادر نفرمایید.
  3-این جملات پشت سر هم شما که سعی دارید القا کنید که اینها همه گزاره هایی استنتاج شده از گزاره قبلی هستند، را واقعا نمی فهمم و نیاز است تا خوانندگان خود قضاوت کنند!
  4- در مورد دیکشنری هم موافقم! شاید چیزی فراتر از دیکشنری!
  5- هوووووووووووو. یک مورد تفاهم پیدا شد…! من هم نگفتم که تورم ما بخاطر رشدمان است. فقط سخن دکتر را که یک قاعده کلی در این خصوص ذکر کرده بود و این حالت را ندیده بود گفتم غلط است. همین. من هم موافقم که تورم ما بخاطر رشدمان نیست. و اگر مایل بودی می توانیم بیشتر در این مورد صحبت کنیم.
  6- در ضمن هر نقدی یک پاسخی دارد. من اگر نقد را با مبانی صحیح ولی حتی با لغاتی زشت و زننده و ویران کننده بیابم، برایش احترام قایلم. اما وقتی کسی نقدی می کند که نه سر دارد و نه ته دارد و هیچ چیزش مشخص نیست و فقط قصد تخریب طرف مقابل را بدون استناد مشخصی دارد، {تخریب طرف مقابل بد نیست اگر مستدل و مستند و با حساب و کتاب باشد} انگار به شعورم توهین می کند و دیگر آن را نقد نمی دانم و به گونه دیگری با آن برخورد می کنم.
  به هر حال از اینکه در این کامنت تعدیل شده اید، خوش وقتم.

 12. niloo :گفت

  24 سپتامبر-علاقه مندان ، دانشگاه شریف -سالن جابرابن حیان- را به چالش بکشند!!!دوشنبه ساعت 15-17

 13. NILOO :گفت

  ببخشید 24 دسامبر!

 14. قاسم نیک جو :گفت

  باعرض سلام خدمت آقای آلحسینی باید بگم که ازخواندن نقدتان لذت بردم ولی احساس میکنم که نکاتی که در نقدتان به آن اشاره کردید اغلب نادرست و غیر منصفانه است که در ذیل به آن اشاره می گردد:
  «تا زمانی که تولید رشد نکند، تورم کاهش نخواهد یافت»این سخن آقای دکتر تقوی یک تحلیل بلندمدت است در کوتاه مدت گفته شما درست ولی در بلنمدت مطمئنا باعدم رشد تولید اقتصاد کشور با تورم افسارگسیخته روبرو خواهد شد چون قرار نیست که ایران تا ابد واردات حاصل از دلارهای نفتی داشته باشد.عدهء زيادي نيز معتقدند، دولت بايد حجم پول را كم كند تا تورم كاهش يابد، در حالي‌كه ارتباط تورم و حجم پول، كم‌تر از ارتباط تورم با عرضهء كالاست“این جمله آقای دکتر تقوی نشان از عمق نگاهشان به اقتصاد ایران دارد لازم به ذکر است از دهه 80به این طرف همیشه رابطه ی حجم پول با تورم یک رابطه ی ضعیفی بوده ونظریه پولیون مصداق نداشته است.((در حال‌حاضر، افزايش تقاضا در كشور، واردات را افزايش و توليد را كاهش داده است و در نتيجه، قيمت‌ها روند صعودي به خود گرفته‌اند»این جمله در اقتصاد نفتی ایران کاملا جمله درستی است علتش نیز به خاطر ارزش گذاری زیاد نرخ ارز به علت وفور درآمدهای نفتیست گرچه این جمله جمله نامانوسی در اقتصادکشورهای غیر نفتیست.بنده بازهم دقت وتیزبینی علمی جناب آقای دکتر تقوی را می ستایم.((نگاه منفی به بخش خدمات که یکی از مهمترین بخش های اقتصادی است، گویا که تورم ما ناشی از اینست که بخش خدمات بیشتر رشد کرده است! در حالی که بخش خدمات هم مانند بخش تولید، محصول تولید می کند و در اختیار مصرف کنندگان می گذارد و در تمام جوامع صنعتی هم حجم بخش خدمات بسیار بیشتر از بخش تولید است. اینکه چرا نگاه منفی به خدمات که مربوط به برخی نظریات نخ نما شده دهه 40 و 50 است در ایران هنوز جایگاه دارد، سوالی است که من جوابش را نمی دانم!))این جمله شما در اقتصاد نفتی که دچار بیماری هلندی شده است کاملا غلط و بی اساس است افزایش قیمت کالاهای untradeableبه علت بیماری هلندی باعث تخصیص نادرست منابع اقتصادی و تولید ناموزون اینگونه از کالاها(خدمات)خواهد شد تولید ناموزون از این جهت که در اقتصاد رشد به علت حجم نامناسب این بخش(خدمات) نسبت به بخشهای دیگر از رشد اقتصادی کشور میکاهد گرچه شاید در حالت ایستا خدمات میتواند به عنوان یک کالای اقتصادی مطرح باشد و به خوبی نیز تولید گردد و حتی اشتغالزایی نماید ولی تولید آن به صورت نامتناسب از رشد اقتصادی می کاهد(اثبات این قضیه هم بایک مثال ساده امکان پذیر هست هم با استفاده از تئوری محدودیت سرمایه گذاری کالاهای غیر قابل انبار کردن)
  در پایان باید نکته مهمی را به جناب آقای الحسینی یادآور شوم دقت وذهن تحلیلگرتان را میستایم ولی ادبیات نقدتان را خیر.یک نقد علمی باید به دور از تخریب شخصیتی اخلاقی فرد مقابل باشد و کاملا معطوف به اعتبار علمی گفته های فرد مقابل باشد نه به اعتبار علمی خود فرد.
  با تشکر
  قاسم نیک جو

  • مهدی :گفت

   سلام شما قاسم نیکجو دانشجوی کارشناسی دانشگاه مازندران نیستید؟که آمل زندگی می کردید؟من یه دوست به مشخصات شما داشتم از هیچ راهی پیداش نکردم تا اینکه تو اینترنت دنبال اسمش گشتم فکر می کنم شما همون نیکجو باشید.اگر اینطوره آدرس ایمیل منmehimehran@yahoo.com به هم بگید…ممنون مهدی غلامحسینی

 15. سید حسین حسینی :گفت

  با اقای نبکجو موافقم

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s